28. november 2011 kell 14:28

Soome tööturul tagatud pikaajaline rahu

Soome tööturu keskorganisatsioonid ehk tööandjad ja ametiühingud kirjutasid raamlepingu alla täna hommikul. Leping mõjutab peaaegu kahte miljonit töötajat ning toob keskliitude teatel kõikuvatel aegadel vajalikku prognoositavust tööturule.

Tööandjate keskliidu EK järgi hõlmab raamleping nüüd 94 protsenti kõigist töötajatest. EK on seisukohal, et lepingul on piisav ulatus, kui transpordisektori ametiühingu AKT kõik alaühingud tulid ühisele kokkuleppele kaasa, kirjutas Taloussanomat.

"Soome majanduse võimaluste seisukohalt on esmatähtis, et nüüd saadi esimest korda kogu transpordiahel ühisele kokkuleppele," sõnas EK-i tegevjuht Mikko A. Pukkinen.

Pukkineni sõnul on lepingu sõlmimisega seotud valitsuse meetmed suunatud konkurentsivõime ja sisenõudluse seisukohalt õigesti. Need toetavad töötajate ostujõudu ning edendavad investeeringuid ja konkurentsivõimet. Lepingu lai katvus tagab tootmist ja väliskaubanduse tarnetuskindlust kaugele tulevikku.

Soome peaminister Jyrki Katainen kirjeldas lepingut ajalooliseks sündmuseks.

***

Soome börsiuudiseid lühidalt

Soome tehnoloogia arendamise sihtasutus Tekes loovutab ravimite arendajale Biotie Therapies võlga 2,2 miljoni euro ulatuses. Võlg on seotud aastal 2006 lõpetatud biohepariini nimelise toode arendamise katkestamisega, mille arendustegevust Tekes oli toetanud.

Kaubakäitlemistooteid arendav Cargotec on saanud kokku 40 miljoni eest tellimusi Marokkost ja Indiast.

Taani Jyske Bank tõstis Nordea soovitust tasemele "tugev ost" (varem oli "vähenda"). Jyske Banka sihthind Nordea aktsiale on 50 Rootsi krooni.

Nokia ja Siemens ei investeeri enam Nokia-Siemens-Networki (NSN), selgub firma tegevjuhi Rajev Suri kirjast ettevõtte töötajatele.

Tööstuse usaldusindeks langes novembris -10ni (oktoobris oli -7).

OMX Helsinki üldindeks oli kell 17:00 tugevas 5,40% tõusus ning Nokia aktsia kell 16:46 4,25% tõusus.

Helsingi börsi suurimad tõusjad ja langejad kella 16:46 seisuga olid:

Tõusjad: Talvivaara +9,92%, Cargotec +8,66%, YIT +8,54%, Wärtsilä +8,14%, Kesko B +8,14%Langejad: Raisio V -0,83%, Stora Enso A -0,97%, Ålandsbanken B -1,22%, Vacon -1,84%, Componenta -2,29% 

Autor: Jussi Hieta aka Somm Tallinnast

Hetkel kuum