Kadri Jakobson • 28. november 2011 kell 21:00

Vallaettevõtet süüdistatakse röövkaevandamises

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas süüdistused loata ehitusliiva kaevandamises Tartumaal Kambja vallas asuvale kommunaalettevõttele Cambi ning selle endisele juhile, aastaid Rahvaliitu kuulunud Heiki Kortspärnale. Äripäeva andmetel süüdistatakse Kortspärna selles, et ehkki Cambi juhina teadis ta kaevandmisloa puudumisest, andis Kortspärn nii Cambi kui ka mitmete teiste ettevõtete töötajatele korralduse kaevandada vallale kuuluvast Kopamäe karjäärist ehitusliiva. 2008. aastal kaevandati karjäärist ligi 5300 kuupmeetrit ehk ligi pool tuhat veoauto koormatäit ehitusliiva rohkem, kui kirjade järgi oli lubatud. Keskkonnale tekitatud kahju suuruseks on hinnatud üle 78 000 euro.

Süüdistuste aluseks on karistusseadustiku paragrahv, mis käsitleb looduskasutusloata tegutsemist, ja süüdimõistmisel võib kohus karistada selle teo eest rahalise karistusega.

Küsimusele, kuhu loata kaevandatud ehitusliiv turustati, pole prokuratuuri andmetel võimalik veel vastata, kuna kohtuprotsess on veel ees. Samuti pole veel teada, millist karistust prokurör selle teo eest süüdistatavale nõuab.

Vallavanem pahane. "Süüdistuse kohaselt korraldati ajavahemikul jaanuar 2008 kuni juuli 2010 kaevandustöid Tartumaal Kambja vallas asuvas liivakarjääris ilma vastava loata. Nimelt toimus kaevandamine väljaspool mäeeraldise piiri," öeldi Lõuna ringkonnaprokuratuurist. Asjaosalistele on esitatud süüdistused, kuid istungi aega pole kohus veel määranud.

Kambja vallavanem Ivar Tedrema ei soovinud sel teemal rääkida. "Kõik, mis on ajakirjanduses avaldatud, on valesüüdistused. Ma ei räägi sel teemal midagi," ütles Tedrema ja lõpetas ühel hetkel telefonikõne.

Praegune juht ei ole kursis. Cambi praegune juht Ago Kondike ütles, et kuna teda tol ajal ettevõttes polnud, ei tea ta midagi sellest ka rääkida. Vallaettevõtet Cambi esindab kohtus Raidla Lejins & Norcousi partner, vandeadvokaat Martin Triipan.

Cambi OÜ endise juhi ja süüdistatavana kohtu ette astuva Heiki Kortspärni kinnitusel olid kõik kaevandust puudutavad paberid korras ja temal polnud aimugi, et midagi oleks valesti olnud. "See on kokkuklopsitud asi, sest oli vaja leida süüdlast. Mul on suuri teeneid Eesti Vabariigi ees ja ma sain 60 aastat vanaks. Kas te arvate tõesti, et ma olen nii lolliks läinud ja idioot, et enne 60. juubelit hakkan seadust rikkuma?" ütles Kortspärn. "See on niivõrd alandav ja solvav. Oleks ma midagi müünud, äri teinud või kasu saanud? Ma pole mitte mingit kasu sellest saanud ja sellised süüdistused tulevad selga."

Kättemaksu lehk. "Ma ei teadnud ööd ega mütsi, et ma midagi valesti võin teha. Tagantjärele selgus, et oli üle mindud (üle lubatud mahu kaevandatud - toim) ja siis sain mina ka sellest aru. Aga mul oli projekt selline. Kui mäemeister ei tea, kust ja kuidas teha, siis kust mina pidin teadma?" imestas ta.

Kortspärn nentis, et teda pandi lihtsalt tanki ja talle makstakse terava keele pärast kätte. "See ei saa olla juhus. Seal ei saa mingit süüd ega riigile tekitatud kahju olla, kuid ometi imetakse selline asi välja. Olen Eestis paljudele poliitikutele varba peale astunud. Olen raamatuid välja andnud, artikleid ja kommentaare kirjutanud. Kas te arvate, et see jääb kättemaksuta? Ma arvan, et sealtpoolt puhub tuul," arvas Kortspärn.

Hetkel kuum