Rainer Saad • 29. november 2011 kell 13:45

Citigroup: euroalakriis laieneb

Citigroupi kinnitusel laieneb euroala kriis 2012. aastal ning viib ühisraha kasutavad riigid langusesse. Suurpank kärpis ka globaalse majanduskasvu prognoose.

Citigroup kärpis järgmise aasta globaalse majanduskasvu prognoosi 2,5%-ni. 2013. aastaks ootab suurpank tagasihoidlikku, kuid kiirenenud kasvu 3,1%-ni.

„Kriisieelne laenubuum varjutab jätkuvalt tööstusriikide kasvu nii järgmiseks kui ka ülejärgmisteks aastateks,” ütles Citigroup.

Pank tõi välja, et globaalne kasvumootor on Aasia. „Meie nägemuse järgi euroala kriis laieneb, tekitades piisavalt jõulist poliitilist reageeringut nii Euroopa Keskpangas, kui ka võlausaldajate seas, aidates nii vältida rahaliidu lagunemist,” ütles Citigroup.

Samuti oodatakse, et erinevused paljude euroala riikide võlakirjade tootlustes võrreldes Saksamaa võlakirjadega jäävad kõrgeteks. 

„Me ei oota, et euroala laguneb 2012. aastal või järgnevatel aastatel ega prognoosi riikide ebakorrapäratut maksejõuetust,” teatas pank.

Citigroupi ökonomistide hinnangul on euroala juba majanduslangusesse vajumas ning Suurbritannia sellele lähedal. Samuti tõi pank välja, et püsib 30-35% risk, et mõni riik lahkub euroalast 2012-2013. aastal.

„Selleks riigiks võib olla Kreeka, kuid püsib ka tõenäosus, et Saksamaa koos euroala tuumikriikidega lahkub rahaliidust,” ütles pank. 

Hetkel kuum