29. november 2011 kell 7:29

Facebooki väärtus  100 mld dollarit

Facebook Inc plaanib järgmine aasta börsile tulles koguda 10 miljardit dollarit, mis tähendaks, et maailma suurima sotsiaalvõrgustiku turuväärtus ületas 100 miljardi dollari piiri.

Bloombergiga ühenduses olnud ja anonüümsust palunud allika sõnul võib firma anda aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) taotluse sisse juba enne selle aasta lõppu, kuid täpset aega pole veel kindlaks määratud.

100 miljardi dollariline turuväärtus tähendaks seda, et võrreldes jaanuariga on firma väärtus kasvanud kaks korda, kui teatati 1,5 miljardi dollarilisest investeeringust Goldman Sachs Groupi ja teiste poolt.

"Tegemist on selgelt väga kõrge valuatsiooniga," ütles IPOX Schusteri asutaja Josef Schuster. "Nad mõistavad, et praegu on nende võimalus ja nad pigem tahavad selle teha varem kui hiljem."

10 miljardi dollariline pakkumine tähendaks, et tegu oleks suurima tehnoloogia-IPOga maailmas, mis Facebooki hinnangul paneks investoreid veelgi enam tahtma firma aktsiaid.

Tulemus põrmustaks eelmise rekordi, sest Infineon Technologies kogus 1999. aastal börsidebüüdiga 5,23 miljardit dollarit. Teisel kohal on 4,14 miljardi dollariga Agere Systems 2000. aastal, kuid mõlemal juhul oli käimas internetimulli ajastu, mis samal aastal pauguga lõhkes.

Kuid on ka pessimiste. Class V Groupi, IPOde konsulteerimisfirma juhi Lise Buyeri sõnul on Facebooki IPO veel piisavalt kaugel, et detailid võivad selle ajaga muutuda. "On kaugelt liiga vara täpselt ennustada, milliseks kujuneb valuatsioon esimesel kauplemispäeval," lisas ta.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum