Fredy-Edwin Esse • 29. november 2011 kell 21:00

On Facebook tõesti väärt 100 miljardit?

Taas lekkisid peavoolu meediasse jutud Facebooki võimalikust börsiletulekust tuleval aastal. Väidetavalt plaanib "näoraamat" korjata börsilt 10 miljardit dollarit, mis oleks kaks korda rohkem kui senine tehnoloogiafirma IPO rekord ja määraks Facebooki turuväärtuseks umbes 100 miljardit dollarit.

Vähem kui aastaga on firma väärtus kahekordistunud. Bloombergiga ühenduses olnud ja anonüümsust palunud allika sõnul võib firma anda aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) taotluse sisse juba enne selle aasta lõppu, kuid täpset aega pole veel kindlaks määratud.

100 miljardi dollariline turuväärtus tähendaks, et võrreldes jaanuariga, kui teatati 1,5 miljardi dollarilisest investeeringust Goldman Sachs Groupi ja teiste poolt, on firma väärtus kasvanud kaks korda. 10 miljardi dollari korjamine börsilt tähendaks, et tegu oleks maailma suurima tehnoloogia-IPOga, mis Facebooki hinnangul suurendaks investorite huvi aktsiate vastu.

Tulemus põrmustaks eelmise rekordi, sest Infineon Technologies kogus 1999. aastal börsidebüüdiga 5,23 miljardit dollarit. Teisel kohal on Agere Systems 4,14 miljardi dollariga 2000. aastal, kuid mõlemal juhul kogus tuure üles internetimull, mis samal aastal pauguga lõhkes.

Reaalsus vs. fiktsioon. Minu jaoks on antud juhul tegu täiesti hämmastavate numbritega. Kuigi Facebooki puhul pole tegemist kahjumliku internetifirmaga nagu hiljuti börsilt kenakese kopika korjanud Groupon, pole firmal endiselt piisavalt suuri kasumi- ja käibenumbreid, mis õigustaks 100 miljardi dollarilist turuväärtust.

Tekib küsimus, mis tagab selle väärtuse? Face-bookil pole suurt töötajaskonda, materiaalset vara ega rahavoogu. On vaid suur kasutajaskond (väidetavalt 800 miljonit inimest). Eemalt vaadates tundub see kõik vaid helesinise unistusena, mis meenutab kümnenditagust internetimulli ajastut. Toona paljudel see unistus täituski, kuid veel suurem hulk toodi hoobiga karmi reaalsusse tagasi. Eks jääb igaühe enda otsustada, kui reaalset väärtust Facebook tema jaoks kannab, kuid mina unistusele rajatud aktsiat ei osta.

Hetkel kuum