55% eestlasist peab kaarti sularahast turvalisemaks

Indrek Kald 30. november 2011, 11:34

55% Eesti elanikest peab pangakaardi kasutamist turvalisemaks kui toiminguid sularahaga. 12% usub sularaha olevat turvalisema.

"Eestimaa inimesed on tugevalt elu lihtsustavate vahendite usku," märkis sotsioloog ja uuringufirma Saar Poll juht Andrus Saar. "Üleminek kroonilt eurole on seda usku suurendanud, sest omal nahal kogeti, et pangakaardi kasutamine oli sularahaga toimetamisest nii mugavam kui ka turvalisem. Usuga pangakaarti käib kaasas ka selle turvalisuse tähtsustamine," lisas ta.

Uuringufirma Saar Polli poolt Swedbanki tellimusel läbiviidud küsitluse tulemused näitavad, et pangakaardi kasutamist peetakse turvalisemaks ennekõike seetõttu, et see kaitseb raha kaotamise või varguse eest. Samuti leitakse, et pangakaarti on mugavam kasutada kui sularaha. Lisaks toodi välja ka pangakaardi kaitstust PIN-koodi või parooliga, võimalust pangakaarti blokeerida või kinni panna, sularaha kaasaskandmise vajaduse puudust ning kontrolli rahavoo üle, teatas pank.

Pangakaardi turvalisust peab oluliseks 96% vastajatest. Mida kõrgem on isiklik sissetulek, seda suurem osakaal inimesi peab pangakaardi puhul turvalisust väga oluliseks.

Swedbanki kaardivaldkonna arendusjuht Tõnu Ots tõdes, et pangakaardi kasutamine on kliendi jaoks turvaline ja kasulik eelkõige siis, kui kaarti kasutatakse igapäevaste ostude eest maksmisel, kindlustades seeläbi raha turvalise teekonna kliendi kontolt teenusepakkujani. "Lisaks PIN-koodi süsteemile, mis on inimestele tuttav, hõlmab kaardimakseprotsess mitmeid etappe, millele kohaldatakse rangeid turvameetmeid. Pank teeb kõik vajaliku, et oma klientide raha kaitsta, rakendades selleks nii tipptehnoloogiat kui ka inimtööjõudu," selgitas ta.

Need 12% vastajatest, kes peavad sularaha turvalisemaks kui pangakaardi kasutamist, pelgavad eelkõige kaartide kopeerimist, võltsimist või varastamist. "Inimestel, kes väldivad kaardimakseid eelnimetatud ohtude tõttu, puudub sageli kaardi kasutamise kogemus ja seetõttu võimendavad neid ohte üle," leidis Ots. "Turvasüsteemide täiendamine ja kaasaajastamine toimub pidevalt ning sääraste juhtumite tuvastamiseks kasutatame erimonitooringut, mis võimaldab kahtlust tekitavatele tehingutele jälile saada ning rakendada koheselt turvaabinõusid," lisas ta.

Iga teine vastaja ehk 49% elanikkonnast leiab, et internetis pangakaardiga toodete ja teenuste eest tasumine on turvaline. Mida noorem on vastaja või mida kõrgem on tema isiklik sissetulek, seda suurema tõenäosusega peab ta internetis toodete ja teenuste eest pangakaardiga tasumist turvaliseks. 26% küsitletud elanikest aga ei oska antud küsimuse osas seisukohta võtta. Enamik neist on vanemaealised või madalama sissetulekuga.

"Internetis pangakaardiga tasumine muutub Eestis päev päevalt aktuaalsemaks. Sellele trendile viitab ka Eesti Kaupmeeste Liidu vastilmunud uuring, mille kohaselt ületab Eestis e-kaubanduse klientide arv enam kui 200 000 inimese piiri,” kinnitas Tõnu Ots.

"Usk virtuaalse raha kasutamise kasusse teeb meie ühiskonna majanduselu märksa usaldusväärsemaks ja läbipaistvamaks," lisas Andrus Saar.

Turu-uuringute firma Saar Poll küsitles ajavahemikul 21. oktoober kuni 3. november tuhatkond inimest vanuses 16-74 aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2011, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing