• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Viisnurga kasum 12kordistus

  Viisnurga kolmanda kvartali kasum aktsia kohta kasvas mulluselt neljalt eurosendilt 53 eurosendile.

  Ettevõte sai 2,455 miljonit eurot kasumit Püssi kiudvabriku allahindlusega ostust, teatas ettevõte börsile. Perioodi koondkasum kasvas ligi 14kordseks ehk 2,4 miljonile eurole. Viisnurga käive kasvas aastaga 19 protsenti, 4,2 miljonile eurole. Ettevõtte võrreldavad äriüksused (Pärnu kiudplaadivabrik, Pärnu mööblivabrik ja jaemüügikett Skano) näitasid kokkuvõttes ärikasumi kasvu 122%, tõustes 172 000 eurolt 2010 aastal 381 000 eurole 2011 aasta kolmandas kvartalis. Samas äsja soetatud Püssi kiudplaadivabriku ühekordse iseloomuga käivitamiskulud tõid üksusele ärikahjumi 364 000 eurot.
  Tänavu mais ostis AS Viisnurk pankrotipesast Püssi kiudplaadivabriku, mille põhitegevusalaks on puitkiudplaatide tootmine, makstes soetatud äriüksuse eest 4 miljonit eurot. Äriüksuse soetamist tuleb kajastada omandamismeetodil ja koostada ostuanalüüs. Vastavalt sellele võeti omandatud üksuse varad (kohustused puudusid) arvele nende õiglases väärtuses summas 6,64 mln eurot. Maa ja hoonete õiglane väärtus on 0,72 mln eurot ning seadmete õiglane väärtus on 5,92 mln eurot. Üksuse varade hindamisel kasutati väliste ekspertide abi – suurematest objektidest tootmisliini hindas Pöyry Management Consulting Oy ning kinnistuid Uus Maa kinnisvarabüroo. Kuna tegemist oli pankrotivara müügiga olukorras, kus potentsiaalsetel ostjatel oli väga raske leida finantseerimist, siis oli ettevõttel võimalik omandada nimetatud varad õiglasest väärtusest oluliselt soodsamalt. Ostetud osaluse soetusmaksumus summas 4,19 mln eurot oli väiksem kui omandatud netovara õiglane väärtus summas 6,64 mln eurot, seepärast kajastati tekkinud negatiivne vahe kohe kasumiaruandes summas 2,46 mln eurot.
  Nimetatud asjaolude tõttu ulatus kontserni kolmanda kvartali konsolideeritud puhaskasum 2,4 miljoni euroni. Juhtkond soovib veelkord rõhutada, et nimetatud tulemus on väga tugevalt mõjutatud ühekordsetest tuludest ja kuludest ning ei oma seega võrdlusbaasina olulist tähendust.
  Äriüksuste lõikes näitas Pärnu mööblivabrik kolmandas kvartalis 23% käibekasvu ja ulatus 1,6 mln euroni. Kasum tõusis võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga 2 korda jõudes 129 tuhande euroni.
  Skano jaemüügiketis kasvas kolmandas kvartalis käive võrreldes eelmise aastaga 14% ja oli 448 tuhat eurot. Selle tulemusena näitas Skano kolmandas kvartalis puhaskahjumit 1 tuhat eurot võrreldes 92 tuhande eurose kahjumiga 2010 aastal. Skano tulemusi mõjutab oluliselt ka valuutakursside kõikumine, mis tõi sel aasta kolmandas kvartalis kursikasumit 45 tuhat eurot võrrelduna eelmise aasta kursikahjumiga summas 80 tuhat eurot.
  Pärnu kiudplaadivabriku ja siseviimistlusplaatide liini käive kahanes eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 2% ja oli 1,9 milionit eurot. Käibe langus oli tingitud laovarude lõppemisest ja tootmismahust suuremast nõudlusest, mida eelmisel aastal õnnestus katta laovarudest. Väikesesele käibelangusele vaatamata kasvas Pärnu tehase kasum 25% ja oli 253 tuhat eurot. Seoses Püssi vabriku käivitamisega ootab juhtkond Pärnu tehase maksimaalse tootmisvõimsuse kasvu ca 15% alates järgmisest aastast. See saavutatakse vähema seisuaja arvelt, mis seni kulus masinate ümber seadistamiseks erinevate toodete jaoks ja tehasele soodsamast tooteportfellist (põrandaplaatide tootmise üleviimine Püssi vabrikusse).
  Püssi kiudplaadivabrik alustas esimese proovitootmisega augusti alguses. Käivitamine on üldjoontes sujunud vastavalt plaanitud ajakavale, kuid käivitamise perioodil on olnud palju seadmete häälestamise ja remondiga seotud seisakuid, mida võib pidada ootuspäraseks. Ettevõte on Püssi tootmisliini parameetreid soetamiseelse tootmisega võrreldes oluliselt kohandanud, võimaldamaks efektiivsemat tootmisprotsessi ja madalamaid riske. Oktoobriks oli toote omahind langenud võrreldes augustiga 48% ja oktoobri viimasel nädalal saavutas tehas võimsuse, millega on võimalik toota ca. 4500 m3 toodangut kuus ja mille müügikäive ulatuks ca. 500 tuhande euroni. Samal ajal toimub tehase täisvõimsusel käivitamine järk-järgult ja vastavalt saadud ostutellimustele. Praegu kasutatakse tehast ca 70% võimsusega ja tehas töötab kolmes vahetuses. Arvestades üldiselt jahenevat majanduskeskkonda eelistab Viisnurga juhtkond hoida laovarusid madalana ja säilitada tänastes oludes likviidsusvaru. Samuti keskendub ettevõte senisest rohkem müügimahtude hajutamisele väljaspoole Euroopat (eelkõige Aasiasse), mis peaks pikemas perspektiivis pakkuma paremat kaitset regionaalsete majanduskriiside vastu ja tagama kõrgemad marginaalid. Eeldades, et majanduskeskkond sihtturgudel ei halvene järsult, ootab juhtkond Püssi tehase täisvõimsuse saavutamist 2012. aasta teises kvartalis. Tulevikus on täiendavate investeeringute toel võimalik tootmisvõimsust veel tõsta.
  "Kuna Euroopa majanduse väljavaade on ettearvamatu, vaatame ka meie tulevikku ettevaatlikult. Usume, et majanduse jahenemisega võib nõudlus lähiperioodidel langeda ning seetõttu panustame likviidsuse hoidmisele ning liigseid laovarusid ei loo, teatas ettevõte. Tootmist jätkame vaid lähtuvalt tellimustest ja vastavalt usaldusväärsete partnerite prognoosidele," teatas ettevõte.
  Pärnu kiudplaaditehase põhitootmisliinil käib tootmine nelja vahetusega ööpäevaringselt. Tellimuste vähenemisel on võimalik, et tootmisliinil rakendatakse neljandas kvartalis nelja vahetuse asemel kolme. Siseviimistlusplaatide Isotex liinidel kasutatakse vastavalt vajadusele ühte või kahte vahetust. Püssi tehas töötab neljandas kavartalis kolmes vahetuses ning esialgsel hinnangul on sellele tootmismahule tellimused olemas. 2011 aasta neljandas kvartalis tegeleb Viisnurk enda teatel efektiivsuse tõstmise ja kasumlikkuse parandamisega eelkõige Püssi tehases.
  Seoses müügimahtude vähenemise riskiga Skandinaaviamaades on ettevõte jätkanud klientide otsimist teistest piirkondadest, eriti Aasia riikidest, samuti Venemaalt. Hoolimata sellest, et Pärnu kiudplaadivabrik töötas täisvõimsusega, ei suutnud Viisnurk 2011. aasta teises kvartalis rahuldada kiudplaatide nõudlust lähiriikides ning seetõttu ei saanud Aasia suunal kaupu pakkuda. Käesoleval ajal jätkab ettevõte aktiivset müügitööd Aasia suunal.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ragmar Saksing: väetame roheidud viljakaks, mitte abituks ülalpeetavaks
Kas rohetehnoloogia iduettevõtted vajavad eri- või hoopis ärikohtlemist? Kui tahame, et nad oleksid tugevad ja kestlikud, ei peaks neid kohtlema teistest erinevalt, kirjutab teadus- ja ärilinnaku Tehnopol rohetehnoloogia valdkonna juht Ragmar Saksing.
Kas rohetehnoloogia iduettevõtted vajavad eri- või hoopis ärikohtlemist? Kui tahame, et nad oleksid tugevad ja kestlikud, ei peaks neid kohtlema teistest erinevalt, kirjutab teadus- ja ärilinnaku Tehnopol rohetehnoloogia valdkonna juht Ragmar Saksing.
Rootsi suurpank lõpetab tegevuse Soomes ja Taanis
Kaks aastat pärast Baltimaadest lahkumist lõpetab Rootsi üks suuremaid panku Handelsbanken tegevuse Soomes ja Taanis, teatades kavatsusest mõlemad filiaalid maha müüa.
Kaks aastat pärast Baltimaadest lahkumist lõpetab Rootsi üks suuremaid panku Handelsbanken tegevuse Soomes ja Taanis, teatades kavatsusest mõlemad filiaalid maha müüa.
Piletilevi ostis Leedu konkurendi
Rahvusvaheliselt piletimüügi ja sündmuskorralduse valdkonnas tegutsev Piletilevi Group, kellele kuuluvad Eestis Piletilevi, Lätis BilesuServiss ja Leedus Bilietai piletimüügi keskkonnad, omandas lisaks Leedu piletite vahendusteenuse pakkuja Tiketa.
Rahvusvaheliselt piletimüügi ja sündmuskorralduse valdkonnas tegutsev Piletilevi Group, kellele kuuluvad Eestis Piletilevi, Lätis BilesuServiss ja Leedus Bilietai piletimüügi keskkonnad, omandas lisaks Leedu piletite vahendusteenuse pakkuja Tiketa.
Euroopa Liit kaalub Valgevene vastu uusi sanktsioone
Euroopa Liit kaalub Valgevene vastu uute sanktsioonide kehtestamist, vahendab Reuters.
Euroopa Liit kaalub Valgevene vastu uute sanktsioonide kehtestamist, vahendab Reuters.