Viisnurk tegi tubli etteaste

Kadrin Karner 01. detsember 2011, 00:00

"Tulemusega oleme rahul. Kui võrdleme võrreldavaid äriüksusi eelmise aastaga, siis on nad tubli kasvu teinud nii käibe kui ka kasumi poolest," ütles Viisnurga juhatuse esimees Andres Kivistik. Talle teeb eriti heameelt see, et tulemus tuli nii hea vaatamata sellele, et kolmandasse kvartalisse jäid Pärnu kiudplaadivabriku ja mööblivabriku töötajate puhkused.

Viisnurk teatas börsile, et sai Püssi kiudplaadivabriku allahindlusega ostust 2,455 miljonit eurot kasumit. Samas tõid vabriku ühekordse iseloomuga käivitamiskulud üksusele ärikahjumi 364 000 eurot. Ka Kivistik nentis, et Püssi vabriku käivitamine osutus plaanitust kulukamaks. "Seadmeparki käivitades ütlesid paljud asjad üles - enne pankrotti minekut oli neid veidi viletsalt hooldatud," selgitas ta.

Töötajaid praegu Püssisse juurde võtta ei plaanita. Käivitamisel võeti tööle 35 inimest, nüüd töötab seal kaks inimest rohkem. "Kui majanduse väljavaade paraneb ja me võimsust kasvatame, siis järgmise aasta keskel võtame ehk töötajaid juurde, aga praegu ma seda veel ei prognoosiks. Praeguses majanduskeskkonnas tuleb elada nädalate kaupa," ütles Kivistik, kelle arvates pole keskpikki plaane mõtet teha. "Tuleb teha kas päris pikki või lühikesi plaane."

Sihikul Aasia. Kivistiku sõnul kompab ettevõte maad Aasias, kust loodetakse saada päris suuri tellimusi. "Eelmise aasta lõpus tegime suuri edasiminekuid Aasia turgudel, aga sel aastal ei olnud lihtsalt mahtu, mida sinna müüa. Kogu kauba said endale lähiturgude kliendid."

Viljandimaa mööblitootja Rootsi Mööbli juhi Andres Soosaare sõnul läks kolmas kvartal ka neil hästi ning tootmismahud on aastatagusest 10% suuremad. Käivet suudeti mullusega võrreldes Viisnurgaga samas mahus kasvatada (19%, samas suurusjärgus kasvu prognoosis ta ka aasta alguses).

Tulevik paistab Soosaare sõnul helge. "Praegu küll ei tunneta, et oleks langust või nõudluse vähenemist. Kõik on kontrolli all, aga muidugi võib see kõik muutuda, kas või juba homme," nentis ta. "Probleemid Euroopas ja Ameerikas võivad hakata ka meile mõjuma. See teeb mind ettevaatlikuks - ma ei tea ju, mis saab Itaaliast. Kreekast me enam ei räägigi."

85-90% Rootsi Mööbli toodangust jõuab lõpuks müüki Ikeasse ning Soosaare sõnul võivad nad selles mõttes muretud olla, et nemad saavad oma mahu alati täis, isegi kui Ikea müük hakkab vähenema. "Meie osa sellest on ju 0,0000 midagi. Meie oma aastakäibe, 4 miljonit eurot, saame alati kätte."

Novembri keskel ütles mööblitootja Sarkopi juhatuse esimees Priit Kerma, et ootab järgmiseks aastaks 40% müügi kasvu ning ettevõtte käive peab sellega jõudma 8 miljoni euroni. Müük jätkab kasvu ekspordi toel. Siseturu müük jääb Kerma sõnul samale tasemele ehk ettevõtte käibest 10% suuruseks. Norra ja Rootsi turu müügi kasvu eesmärk on 100%, selgitab Kerma. "Üllatusmüük Venemaale võib ka olla võimalik," lisas ta. Koos müügi kasvuga plaanitakse suurendada ka töötajate arvu ligikaudu 10%. Kerma sõnul on tõenäoline ka vähene palgatõus, maksimaalselt 3%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. December 2011, 09:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing