• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Emajõe kalade aitamine tõi aasta keskkonnateo auhinna

  Täna, 1. detsembril kell 14 kuulutab keskkonnaminister Keit Pentus Tallinnas, F-hoones välja silmapaistvamad selle aasta keskkonnateod.

  Konkursile laekus 9 keskkonnateo, 14 keskkonnategija ja 14 keskkonnateokese kandidaati. Keskkonnateo ja -teokese tiitlitele võis kandidaate esitada igaüks, lubatud oli ka enda kandidatuuri ülesseadmine. Aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte esiletõstmiseks sai ettepaneku teha kas ettevõte ise või erialaliit, teatas keskkonnaministeerium.
  Levinumad märksõnad tänavustes projektides olid keskkonnaharidus, säästev eluviis, keskkonnahoid. Projektide peamine eesmärk oli suurendada keskkonnateadlikkust, õpetada jäätmete sortimise ja taaskasutuse vajalikkust ning kaasata nii lapsi kui ka täiskasvanuid oma ümbritseva (elu)keskkonna loodussõbralikumaks muutmisse. Ettevõtted tulid konkursile kandideerima oma nutikate keskkonnasäästlike terviklahendustega, kus peamisteks märksõnadeks oli ressursi säästlik kasutamine ja jäätmete taaskasutusse suunamine. On näha, et järjest enam arvestavad ettevõtted oma tegevuses mitte ainult majanduslikku poolt, vaid sinna juurde üha enam ka sotsiaalset ja keskkonnakaitselist aspekti.
  "Aasta keskkonnategu on hea näide sellest, kuidas ühendada nutikas idee, innovatsioon ja vana ning väärtusliku eest hoolitsemine," selgitas keskkonnaminister Keit Pentus. Ta lisas, et Aasta keskkonnateo tiitli välja andmisel soovitakse esile tõsta neid, kes on rakendanud uudseid lahendusi ja kes on heaks eeskujuks, kuidas majanduse arendamisel arvesse võtta ka looduse hoidmise vajadust.
  Hindamiskomisjon selgitas konkursivõitjad välja kolmes kategoorias: aasta keskkonnateo auhind 2011, millele kandideerisid avalikkuse keskkonnateadlikkust suurendanud teod; aasta keskkonnateokese auhind 2011, kus võistlesid laste- ja noorte keskkonnaharidusega seotud projektid ning aasta keskkonnategija auhind 2011, millele konkureerisid keskkonnasõbralikkusega silma paistnud ettevõtted. Parimaid konkursil osalejaid tunnustab keskkonnaministeerium rahaliste ja mitterahaliste auhindadega ning keskkonnategija, -teo ning -teokese märgise kasutamise õigusega.
  Tunnustuse pälvivad:
  Aasta keskkonnategu 2011 auhind:
  * MTÜ Eesti Loodushoiu Keskus, „HappyFish“ (rahaline preemia 2474 eurot) -
  „HappyFish“ projekti eesmärk on taastada Emajõe kalade koelmualad ning suurendada Emajõe vanajõgede suudmeid setetest ja luhtadelt võsa puhastamise kaudu. Projektist ei saa kasu mitte ainult kalad, vaid ka looduskaitsjad, kalastajad ning paadimatkajad.
  “Vanajõgede kaladele sobivaks kohandamine, vanajõgede suudmete puhastamine ja kaitsealuse kalaliigi telemeetriline jälgimine ei ole mitte lihtsalt huvitav projekt, vaid võib tulevikus võimaldada praegu ohustatud kalaliigi elujõule aitamist,” ütles keskkonnaminister Keit Pentus. Tunnustada aukirjaga:
  * Ahto Kaasik, trükis „Looduslike pühapaikade juhend“ ja juhendi teabepäevade korraldamine* Aavo Kokk ja Andres Eilart, raamat „Pintsliga tõmmatud Eesti“
  Aasta keskkonnateoke 2011 auhind:
  * MTÜ JCI GO Koda, „Laste teadlikkuse tõstmine prügi teemal“ (rahaline preemia 2000 eurot) -MTÜ JCI GO Koda on teinud tänuväärset tööd laste harimisel jäätmete teemal. Selleks on valminud näiteks näidend "Prügihunt ja Superjänes", mida on etendatud lastele üle Eesti kokku 50-l korral. Samuti on näidendist valminud DVD, mida saab näidata õppematerjalina nii lasteaia- kui ka algklasside lastele.
  Tunnustada aukirjadega:
  * MTÜ Ida-Eesti Jäätmekeskus, „Jäätmevihik“
  * Kesk-Eesti Noorsootöö Keskus, programm „Hoia metsa!“
  * MTÜ Keila Roheline Punkt, „Keskkonnakuu ja Keskkonnapäev Keila koolis“
  * Tuule lasteaia keskkonnateoke
  * AS Väätsa Prügila, kampaania „Vabapaber“
  * Vigri lasteaia keskkonnateoke
  * Kärstna Kool, „Maanteeääred puhtaks", „Loodushariduslik tegevus õppekäikude kaudu Kärstna koolis“
  Aasta keskkonnategija 2011 auhind: Keskkonnajuhtimise kategoorias:
  * Viru Keemia Grupp (VKG)
  VKG sai oma võidupunktid keskkonnajuhtimissüsteemi juurutamise eest, mis tähendab, et ettevõte on oma tegevusega kaasnevad kõik võimalikud keskkonda mõjutavad tegevused kaardistanud ja keskkonnamõjud arvesse võtnud. Selle tulemusena suudab VKG paremini ja säästlikumalt kasutada oma ressurssi, tagada keskkonnasaaste kontrolli ning selle plaanipärast vähendamist ning samuti järgida sotsiaalse vastutustundliku käitumise põhimõtteid.
  * Tunnustus aukirjaga Pärnu NOTE OÜ-le
  Keskkonnasõbraliku protsessi kategoorias:
  * Ragn-Sells AS
  Ragn Sells AS on rakendanud kõrgtehnoloogilise segaolmejäätmete mehhaanilis-bioloogilise töötlemise, mis on unikaalne nii Eestis kui ka kogu Põhja-Euroopas. Eesmärk on kasutada ära rohkem tavajäätmeid (85%), kus uues tehases sorteeritakse välja taaskasutusse suunatavad materjalid, mida kasutatakse toorainena uute toodete tootmisel. Toorainena mitte kasutatavatest jäätmetest valmib kütus, mida kasutatakse energiatootmisel. Energiatootmisel tekkiv tuhk kasutatakse omakorda ära ehitusmaterjalide tootmiseks. Kunagi varem ei ole Eestis sellises mahus olmejäätmeid suunatud taaskasutusse.
   * Tunnustus aukirjadega Eesti Energiale, Eesti Meremuuseumile ja Mäetaguse Vallavalitsusele.
  Keskkonnasõbraliku toote/teenuse kategoorias:
  * Baltic Agro AS -
  Baltic Agro AS pakub väetamisteenust spetsiaalse lägalaotusmasinaga. Masin laotab läga põllule väga ühtlaselt, vastavalt laotusnormile, mattes läga mulla sisse ning töödeldes lisaks randaalseadmega veel mulla pindmise kihi. Sellega jääb lisaks laotamisele ära ka üks mullaharimiskäik ning põllud on valmis koheselt külviks. Tooraineks kasutatakse vedelsõnnikut loomakasvataja enda lautadest, kuid kasutakse ka ära nende loomakasvatajate vedelsõnnik, kellel ei ole põldusid.
  * Tunnustus aukirjaga MTÜ-le POHLAD
  Keskkonnaministeerium korraldab aasta keskkonnateo konkurssi alates 2001. aastast.Konkursile esitatud töid hindas kaks žüriid, kuhu kuulusid looduskaitse- ja keskkonnakorralduse ala spetsialistid, valitsusväliste organisatsioonide esindajad, Keskkonnaministeeriumi töötajad ja ettevõtlusega seotud isikud ning ka ajakirjanduse esindajad.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Raadiohommikus: kui palju kallinevad kinnisvara, kütus ja autod?
Äripäeva raadio esmaspäevases hommikuprogrammis sukeldume kinnisvarasse ja autode maailma, aga ei jäta kõrvale ka kütuseturgu või muusikaäri.
Äripäeva raadio esmaspäevases hommikuprogrammis sukeldume kinnisvarasse ja autode maailma, aga ei jäta kõrvale ka kütuseturgu või muusikaäri.
Ortodontide palgatase ulatub 9000 euro kanti
Kõige rohkem teenivad Eesti arstidest ortodontia eriala esindajad, kelle kuupalk oli märtsis keskmiselt 9082 eurot.
Kõige rohkem teenivad Eesti arstidest ortodontia eriala esindajad, kelle kuupalk oli märtsis keskmiselt 9082 eurot.