Birjo Must • 1. detsember 2011 kell 12:09

Tarvo Moss: võlg hetkel turvaline

Tänapäeval võiksid vahendid olla pigem käegakatsutavas varas, sest antud olukorras tundub, et võlgu olla on tükk maad turvalisem kui kusagile vahendeid välja anda, arvas Hansa Candle ASi juhatuse esimees Tarvo Moss.

„Valuutad kukuvad juba pikka aega, kuid seda pole aru saada, sest euro ja dollar langevad põhimõtteliselt sama kiirusega. Ühel päeval võib see juhtuda küll, et tekib hüperinflatsioon ja vahepeal on hetk, mil maailmas polegi veidi aega kehtivat valuutat,“ põhjendas Moss seda, miks temal on varuplaan euro kadumiseks välja mõeldud.

Mossi sõnul on ettevõttel olemas likviidsed varad nii toorme kui materjalide kujul ning firma on eurosid igale poole rohkem võlgu kui teised temale. „Kui läheb hüperinflatsiooni, siis tõenäoliselt nii nagu Obama müüb oma tühjad pudelid ja maksab Hiinale võlad ära, viime meie oma taara ja tasume oma võlad,“ arvas juht.

Antud olukorras tundub Mossile, et võlgu olla on tükk maad turvalisem kui kusagile vahendeid välja anda ning tänapäeval võiksid vahendid olla pigem käegakatsutavas varas.

Nii kaua kui maailmas ei lõpetata ära kõiksugust spekuleerimist seadustatud kujul, ei lõppe Mossi hinnangul ka probleemid. Maailm peaks tema arvates lõpuks sellisesse seisu jõudma, et spekuleerida pole enam millegagi ja see lõpeb iseenesest sundkorras. Mis siis järgmiseks saab, seda juht ei tea.

„Kui maailmas on kõik valuutad lõpetatud ja keegi neisse enam ei usu, siis võib-olla tuleb USA ja ütleb, et nüüd on maailmas võimalus saada uus tõeline väärtuslik dollar, mis on nagu vanasti tagatud kullaga, mitte teise dollariga. Siis läheb elu taas edasi,“ spekuleeris ta, kuid lisas, et on raske prognoosida, mis ajaperspektiivis see juhtuda võib.

Äripäev küsis täna ettevõtjatelt, kas neil on olemas varuplaan juhuks, kui euro peaks kaduma.

Hetkel kuum