2. detsember 2011 kell 15:22

Hiina: Euroopa ei tohiks loota meie valuutareservidele

Euroopa ei tohiks eeldada, et Hiina paneb mängu suure osa oma välisvaluutareservidest, et hakata päästma võlgades vaevlevaid eurotsooni riike, ütles reedel üks riigi välisministeeriumi tippametnikest.

Asevälisminister Fu Ying ütles reedel, et kuigi Hiina abi Euroopale pole välistatud, ei kavatse riik väga suurt osa oma 3,2 triljoni dollari suurusest välisvaluutareservist eurotsooni väljaostmiseks kasutada, kirjutab Reuters.

Vaatamata sellele, et Hiina omab maailma suurimaid reserve, on 2/3 sellest juba kinni dollariga seotud varade all, ning neid müüa ei saa. Analüütikute sõnul saab Hiina investeerida varude kogumahuga võrreldes vaid 470 miljardit dollarit aastas. Sellest hoolimata on majandusteadlaste hinnangul Peking aga juba praeguseks eurovaradesse investeerinud ligi viiendiku oma reservidest.

Reedest sõnumit Hiina keeldumisest oma reserve Euroopa päästmise nimel edaspidi rakendada ei tohiks välisministeeriumi sõnul mõista aga kui soovimatust Euroopat toetada. Toetus lihtsalt ei saa põhineda riigi reservidel.See on ka mõistetav, sest Euroopa on Hiina peamine eksporditurg, mille abistamisega aitaks Hiina ka iseend. Lisaks sellele võimaldaks euroala võlakirjadesse panustamine Hiinal mitmekesistada oma peamiselt dollaril põhinevat investeerimisportfelli. Siiani on Hiina aga Euroopa palvetesse euroala stabiilsuspaketti panustada avalikkuses üsna külmalt suhtunud.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum