• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Laena firmadele, mitte riikidele

  Üha rohkem rahajuhte soovitab investoritel müüa maha aktsiaid ja enam keskenduda võlakirjadele. Riikide võlakirjade asemel soovitavad nad hoopis raha ettevõtetele laenata.

  Esmapilgul tundub, et polegi kuhugi raha panna. Usaldusväärsemate riikide ja suuremate korporatsioonide võlakirjade tootlused investoreid väga ei meelita. Seega jääbki neil üle mõneti ebameeldiv valik võtta suurem risk pikemaajaliste võlakirjadega või otsida madalama kvaliteediga pabereid.
  Mitmed võlakirjaeksperdid on arvamusel, et ettevõtete ja eriti just investeerimisjärgu madalamas otsas olevate ettevõtete võlakirjad on täiesti arvestatav võimalus. USAs on kõigest peotäis kõrgeima AAA krediidireitinguga firmasid ja enamik suurfirmasid jääb kaks taset allapoole n-ö üksiku A tasemest.
  Aga liikudes veel allapoole – BBB-tasemele – võib investor leida endiselt investeerimisjärgu, kuid oluliselt suuremate tootlustega võlakirju. Just sealt otsivad võlakirjainvestorid A-tasemel finantstugevusega firmasid.
  “USA firmad on päris heas seisus ja on teinud head tööd rahavoo genereerimise ja töökohtade koondamisega,” ütles MarketWatchile Thorn­bug Investment Managementi portfellihaldur Lon Erickson.
  “Fikseeritud sissetulekute investorile on tegu väga hea keskkonnaga. Mõned BBB-taseme nimed on palju huvitavamad, sest nad pakuvad oluliselt paremat tootlust.”
  Gluskin Sheff + Associatesi peaökonomisti David Rosenbergi sõnul on korporatsioonide bilansid praegu peaaegu ainsad “masukindlad” asjad. “Ole valiv ja tuvasta need firmad, millel on A-taseme bilanss, aga maksavad BBB tootlust.”
  Firmasid kõrgete reitingutega ei hellitata. Selle tulemusel on paljudel firmadel ohtralt raha ja ilusad rahavood – kaks kriteeriumi, mida peab korporatiivvõlakirjade ostmisel arvestama, ütles Barclays Wealth investeerimisstrateeg Hans Olsen.
  “Kui majandus suudab langust vältida ja ettevõtete kasumid püsivad tugevatena, siis võlakirja omanikuna näeksid sa väga hea välja,” ütles Olsen. “Suur hulk ettevõtteid toodavad palju raha, mistõttu nad saavad enda võlad probleemideta makstud.”
  AA-taseme reitingut omavad näiteks Wal-Mart Stores, 3M ja General Electric. Madalama tasemega ehk Baa firmad on enam tsüklilised ärid, kuid marginaalid on sellegipoolest suhteliselt stabiilsed. Baa-taset omavad näiteks Time Warner, Comcast, CBS, CSX ja Union Pacific. Seejuures on vaid neljal USA suurettevõttel kõrgeim krediidireiting.
  Samas on rahahaldureid, kes on valmis isegi prügis tuhnima ehk ostma võlakirju, mis omavad spekulatiivse järgu reitingut. “Me oleme tõstnud korporatiiv- ja rämpsvõlakirjade osakaalu ja osaliselt ostnud juurde ka pikemaajalist võlga,” ütles Federated Investorsi strateeg Phil Orlando. Tema ennustuste kohaselt toovad need rohkem raha sisse kui USA võlakirjad.
  Bank of America Merrill Lynchi koostatud indeksis on korporatiivvõlakirjad toonud investoritele sel aastal sisse 5,3%, samas kui indeksi keskmine intressimäär on 4,09%. Sama indeksi alusel on kõrge intressimääraga võlakirjad sel aastal tootnud 2,2%, kuigi intressimäär on 8,87%. Eraldi paistavad silma aga USA võlakirjad, mille keskmine intressimäär on 1,15%, kuid on sel aastal investoritele tootnud 8,5%.
  Võimalusi võlakirjadesse investeerimiseks piisavalt. Kellel ei ole otsepääsu näiteks USA firmade võlakirjadele, need võivad osta osakuid fondides või börsil kaubeldavates fondides (ETF). “Kõrgelt hinnatud, hästi mitmekesine võlakirjafond või börsil kaubeldav fond on õige suund,” ütles ING Investment Managementi investeerimisjuht Paul Zemsky.
  Indekseid järgivad ETFid kipuvad olema madalamate halduskuludega kui aktiivselt hallatavad fondid ja nende investeeringud on läbipaistvamad. Mõned näited börsil kaubeldavatest fondidest on Vanguard Long-Term Corporate Bond Index ETF, mille tootlus oli hiljuti 4,9%, Pimco Investment Grade Corporate Bond Index ETF, mille tootlus oli 3,5% ning SPDR Barclays Capital Intermediate-Term Credit Bond, mille osanikud nautisid 3% tootlust.
   
   Mis on mis
  Investeerimisjärgu reitingud
  Äärmiselt hea võime täita finantskohustusi. Kõrgeim reitingFitch Ratings, Standard ja Poor’s AAAMoody’s AaaVäga hea võime täita finantskohustusiFitch Ratings, Standard ja Poor’s AA+, AA, AA-Moody’s Aa1, Aa2, Aa3Hea võime täita finantskohustusi, kuid mõnevõrra vastuvõtlik ebasoodsatemajandustingimuste jt tingimuste muutuste suhtesFitch Ratings, Standard ja Poor’s A+, A, A-Moody’s A1, A2, A3Piisav võime täita finantskohustusi, kuid rohkem vastuvõtlik ebasoodsatemajandustingimuste suhtesFitch Ratings, Standard ja Poor’s BBB+, BBB, BBB-Moody’s Baa1, Baa2, Baa3
   
  Tasub teada
  Millised võlakirjad on Eestis saadaval?
  Eestis tegutsevate pankade vahendusel on võimalus osa saada kas siis nende endi pakutavatest fondidest või osta nende kaudu osalusi ETFides.
  LHViShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond Fund – kaupleb USAs kõige likviidsemate kõrgeid tootlusi pakkuvate korporatiivvõlakirjadega.
  SwedbankT. Rowe Price Euro Corporate Bond Fund A - CL fond – keskendub eurodes väljastatud korporatiivvõlakirjadele, kuid sisse võib sattuda ka eurotsooni riikide võlakirju.
  SEBCorporate Bond Fund – paigutab raha vaid investeerimisjärgu firmade võlakirjadesse, kuid lubatud on investeeringud ka valitsus- ja munitsipaalvõlakirjadesse.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ajakirjanik: kuidas helistada Härra või Proua Pärnumaale?
Kui maavalitsused on kadunud ja omavalitsuste liit ei toimi, siis kuidas ja kellega peaks võimalik investor, ettevõtja või välispartner suhtlema, kirjutab ajakirjanik Kalev Vilgats Pärnumaa näitel.
Kui maavalitsused on kadunud ja omavalitsuste liit ei toimi, siis kuidas ja kellega peaks võimalik investor, ettevõtja või välispartner suhtlema, kirjutab ajakirjanik Kalev Vilgats Pärnumaa näitel.
Uued MacBookid panid Apple aktsia tõusma
Esmaspäeval esitles Apple kahte uut MacBook Pro sülearvutit, uusi AirPods juhtmevabasid kõrveklappe ning muusika tellimise teenust, vahendab Reuters.
Esmaspäeval esitles Apple kahte uut MacBook Pro sülearvutit, uusi AirPods juhtmevabasid kõrveklappe ning muusika tellimise teenust, vahendab Reuters.
Baltic Agro Machinery saab uue juhi
Alates 11. oktoobrist juhib Baltic Agro Machinery ASi Marek Tamm, kes vastutab müügi-, teenindus- ja varuosade äritegevuse eest ettevõttes.
Alates 11. oktoobrist juhib Baltic Agro Machinery ASi Marek Tamm, kes vastutab müügi-, teenindus- ja varuosade äritegevuse eest ettevõttes.
Reformierakond vandus Keskerakonnale alla
Reformierakond jälgis pühapäeval valimistulemusi Nordic Hotel Forumis. Erakonna linnapeakandidaat Kristen Michal tunnistas veel enne keskööd, et ootab tulemusi ärevusega.
Reformierakond jälgis pühapäeval valimistulemusi Nordic Hotel Forumis. Erakonna linnapeakandidaat Kristen Michal tunnistas veel enne keskööd, et ootab tulemusi ärevusega.