Laena firmadele, mitte riikidele

06. detsember 2011, 00:00

Üha rohkem rahajuhte soovitab investoritel müüa maha aktsiaid ja enam keskenduda võlakirjadele. Riikide võlakirjade asemel soovitavad nad hoopis raha ettevõtetele laenata.

Esmapilgul tundub, et polegi kuhugi raha panna. Usaldusväärsemate riikide ja suuremate korporatsioonide võlakirjade tootlused investoreid väga ei meelita. Seega jääbki neil üle mõneti ebameeldiv valik võtta suurem risk pikemaajaliste võlakirjadega või otsida madalama kvaliteediga pabereid.

Mitmed võlakirjaeksperdid on arvamusel, et ettevõtete ja eriti just investeerimisjärgu madalamas otsas olevate ettevõtete võlakirjad on täiesti arvestatav võimalus. USAs on kõigest peotäis kõrgeima AAA krediidireitinguga firmasid ja enamik suurfirmasid jääb kaks taset allapoole n-ö üksiku A tasemest.

Aga liikudes veel allapoole – BBB-tasemele – võib investor leida endiselt investeerimisjärgu, kuid oluliselt suuremate tootlustega võlakirju. Just sealt otsivad võlakirjainvestorid A-tasemel finantstugevusega firmasid.

“USA firmad on päris heas seisus ja on teinud head tööd rahavoo genereerimise ja töökohtade koondamisega,” ütles MarketWatchile Thorn­bug Investment Managementi portfellihaldur Lon Erickson.

“Fikseeritud sissetulekute investorile on tegu väga hea keskkonnaga. Mõned BBB-taseme nimed on palju huvitavamad, sest nad pakuvad oluliselt paremat tootlust.”

Gluskin Sheff + Associatesi peaökonomisti David Rosenbergi sõnul on korporatsioonide bilansid praegu peaaegu ainsad “masukindlad” asjad. “Ole valiv ja tuvasta need firmad, millel on A-taseme bilanss, aga maksavad BBB tootlust.”

Firmasid kõrgete reitingutega ei hellitata. Selle tulemusel on paljudel firmadel ohtralt raha ja ilusad rahavood – kaks kriteeriumi, mida peab korporatiivvõlakirjade ostmisel arvestama, ütles Barclays Wealth investeerimisstrateeg Hans Olsen.

“Kui majandus suudab langust vältida ja ettevõtete kasumid püsivad tugevatena, siis võlakirja omanikuna näeksid sa väga hea välja,” ütles Olsen. “Suur hulk ettevõtteid toodavad palju raha, mistõttu nad saavad enda võlad probleemideta makstud.”

AA-taseme reitingut omavad näiteks Wal-Mart Stores, 3M ja General Electric. Madalama tasemega ehk Baa firmad on enam tsüklilised ärid, kuid marginaalid on sellegipoolest suhteliselt stabiilsed. Baa-taset omavad näiteks Time Warner, Comcast, CBS, CSX ja Union Pacific. Seejuures on vaid neljal USA suurettevõttel kõrgeim krediidireiting.

Samas on rahahaldureid, kes on valmis isegi prügis tuhnima ehk ostma võlakirju, mis omavad spekulatiivse järgu reitingut. “Me oleme tõstnud korporatiiv- ja rämpsvõlakirjade osakaalu ja osaliselt ostnud juurde ka pikemaajalist võlga,” ütles Federated Investorsi strateeg Phil Orlando. Tema ennustuste kohaselt toovad need rohkem raha sisse kui USA võlakirjad.

Bank of America Merrill Lynchi koostatud indeksis on korporatiivvõlakirjad toonud investoritele sel aastal sisse 5,3%, samas kui indeksi keskmine intressimäär on 4,09%. Sama indeksi alusel on kõrge intressimääraga võlakirjad sel aastal tootnud 2,2%, kuigi intressimäär on 8,87%. Eraldi paistavad silma aga USA võlakirjad, mille keskmine intressimäär on 1,15%, kuid on sel aastal investoritele tootnud 8,5%.

Võimalusi võlakirjadesse investeerimiseks piisavalt. Kellel ei ole otsepääsu näiteks USA firmade võlakirjadele, need võivad osta osakuid fondides või börsil kaubeldavates fondides (ETF). “Kõrgelt hinnatud, hästi mitmekesine võlakirjafond või börsil kaubeldav fond on õige suund,” ütles ING Investment Managementi investeerimisjuht Paul Zemsky.

Indekseid järgivad ETFid kipuvad olema madalamate halduskuludega kui aktiivselt hallatavad fondid ja nende investeeringud on läbipaistvamad. Mõned näited börsil kaubeldavatest fondidest on Vanguard Long-Term Corporate Bond Index ETF, mille tootlus oli hiljuti 4,9%, Pimco Investment Grade Corporate Bond Index ETF, mille tootlus oli 3,5% ning SPDR Barclays Capital Intermediate-Term Credit Bond, mille osanikud nautisid 3% tootlust.

 

 Mis on mis

  • Investeerimisjärgu reitingud

Äärmiselt hea võime täita finantskohustusi.
Kõrgeim reiting
Fitch Ratings, Standard ja Poor’s AAA
Moody’s Aaa
Väga hea võime täita finantskohustusi
Fitch Ratings, Standard ja Poor’s AA+, AA, AA-
Moody’s Aa1, Aa2, Aa3
Hea võime täita finantskohustusi, kuid mõnevõrra vastuvõtlik ebasoodsate
majandustingimuste jt tingimuste muutuste suhtes
Fitch Ratings, Standard ja Poor’s A+, A, A-
Moody’s A1, A2, A3
Piisav võime täita finantskohustusi, kuid rohkem vastuvõtlik ebasoodsate
majandustingimuste suhtes
Fitch Ratings, Standard ja Poor’s BBB+, BBB, BBB-
Moody’s Baa1, Baa2, Baa3

 

Tasub teada

  • Millised võlakirjad on Eestis saadaval?

Eestis tegutsevate pankade vahendusel on võimalus osa saada kas siis nende endi pakutavatest fondidest või osta nende kaudu osalusi ETFides.

LHV
iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond Fund – kaupleb USAs kõige likviidsemate kõrgeid tootlusi pakkuvate korporatiivvõlakirjadega.

Swedbank
T. Rowe Price Euro Corporate Bond Fund A - CL fond – keskendub eurodes väljastatud korporatiivvõlakirjadele, kuid sisse võib sattuda ka eurotsooni riikide võlakirju.

SEB
Corporate Bond Fund – paigutab raha vaid investeerimisjärgu firmade võlakirjadesse, kuid lubatud on investeeringud ka valitsus- ja munitsipaalvõlakirjadesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2012, 13:11
Otsi:

Ava täpsem otsing