12. detsember 2011 kell 8:45

ELi pangad võivad sütitada "pahelise tsükli"

Kapitali vajavad ja valitsuste poole pöörduvad Euroopa pangad võivad tekitada langusspiraali, kus riikide võla hind kasvab ja pankade kahjumid suurenevad.

Euroopa Pangandusasutus (EBA) andis 8. detsembril käsu Euroopa pankadele koguda reservidena 115 miljardit eurot juunikuuks. Pankadel seisab ees probleem, et kasumid muutuvad kahjumiteks ja kapitaliturgudelt ei suudeta enam raha kaasata, mis võib viia valitsustelt laenamiseni.

Umbes 70% kapitali täiendusi vajavatest pankadest tulevad Hispaaniast, Kreekast, Itaaliast ja Portugalist ehk riikidest, millel on niigi enda usaldusväärsusega probleeme, vahendab Bloomberg.

"Kui lõuna riikide valitsused panevad raha pankadesse, siis nende võla kallidus kohe kasvab ja suurendab probleemi," ütles Euroopa Poliitikauuringute keskuse tegevjuht Karel Lannoo Bloombergile. "Siis kasvavad ka pankade kahjumid, sest nemad on riikide võlakirjade omanikud. Tegu oleks pahelise tsükliga. Raske on määratleda, kumba enne stabiliseerida, kas panku või võlakirju."

Uued kapitalinõuded pankadele tulid pärast EBA stressitesti, kus kästi pankadel viia kõik Euroopa Liidu riikide võlakirjade hinnad bilansis vastavusse turuväärtustega. Pankadel kästi sellest tulenevad kahjumid katta lisakapitaliga.

Kõige enam on hädas Kreeka pangad, kes kokku vajavad 30 miljardit eurot, kuid nemad saavad abi Euroopa Liidult ja Rahvusvaheliselt Valuutafondilt.

Teisel kohal on Hispaania pangad, kes vajavad 26 miljardit eurot, kelle seas paistab silma Banco Santander. Firma vajab lisa 15,3 miljardit eurot, mida on rohkem, kui ükski teine pank Euroopas.

EBA alandas läinud nädalal Prantsuse pankade kapitalivajadusi 17% võrra, 7,3 miljardi euroni. Neist enim raha vajavad Societe Generale (2,1 miljardit eurot) ja BNP Paribas (1,5 miljardit eurot). 

Itaalia pangad on aga valmis "igal võimalusel" EBA nõuetele vastu seisma ja ähvardavad isegi kohtuga. Regulaatori hinnangul vajavad Itaalia pangad 15,3 miljardit eurot.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum