• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  LOGISTIKA. Jõulupaki teelepanekuks viimane aeg

  Kui sel nädalal veel pakid teele saata, võib kindel olla, et need jõulupühadeks sihtkohta pärale jõuavad.

  Detsember on ülemaailmselt jõulupühade tõttu kõige tihedam pakivahetuskuu ning pakimahud suurenevad just selles kuus mõnel juhul lausa mitmekümne protsendi võrra. Selleks, et aga saadetised sihtkohta õigeaegselt jõuaksid, tuleb arvestada, et tarneajad on erinevatel teenustel ning olenevalt paki sihtkohast väga erinevad.
  Pakk pane teele sel nädalal. Mõistagi liiguvad tavalised postipakid kiirkullerteenusest aeglasemalt, mistõttu Eesti Post soovitas need teele saata võimalusel juba detsembri esimesel nädalal. Postifirma sõnul on jõulukaartide ja -pakkide saatmine alanud ning välismaalt on  ka esimesed aastalõpusaadetised juba Eestisse jõudnud. Kaartide ja pakkide õigeaegse kohalejõudmise tagamiseks palub ettevõte saatjatel juba praegu postitamise peale mõtlema hakata.
  “Välismaale saadetav pakk või kiri tuleks posti panna hiljemalt detsembri esimesel nädalal,” selgitas Eesti Posti postiteenuste divisjoni juht Jaana Vainult. “Siis on kindel, et saadetis on õigeks ajaks kohal.
  Eesti Posti sõnul kasvab Eestis saadetavate postipakkide arv enne jõule alati ning nende sorteerimine ja laialisaatmine võtab tavapärasest enam aega. Eelmise aasta detsembris oli väljuvaid saadetisi ligi 13 000, sisse tuli 8200 postipakki. Mullu oli rahvusvahelisi kullersaadetisi kokku ligi 96 000 ning ka tänavu detsembri alguse numbreid vaadates võib see maht tulla sama suur.
  Kui tavapostipaki tarneaja sisse enam jõulupakid ei mahu, tuleb pilk pöörata pigem kullertranspordi poole. Maismaatranspordiga kiirkullersaadetiste kohalejõudmine pühadeks tähendab samuti sõltuvalt sihtkohast pikemat ettevalmistusaega. Kullerfirma DPD Eesti ASi müügi- ja turundusjuhi Janek Kivimurru sõnul on käesoleva nädala päevad paljudesse Euroopa riikidesse saatmiseks  viimane tähtaeg. “Kui on partnereid, kes asuvad Eesti naabruses, siis võib pakisaatmise jätta veel järgmisesse nädalasse, kuid kaugematesse riikidesse, nagu Iirimaa, Portugal või Suurbritannia, peaks saadetise teele panema juba sel kolmapäeval,” rääkis Kivimurd. Et eeldatavaid saadetiste kohaletoimetamise aegu arvestada, koostas DPD ka lausa eeldatava tarnegraafiku, mis küll ei garanteeri paki kohalejõudmist, kuid annab suunised.
  “Kes siiski paneb paki teele soovitatud kuupäevades hiljem, peab leppima sellega, et pakk jõuab kohale tõenäoliselt pärast jõulupühi,” ütles Kivimurd.
  Hilinejaid päästab lennutransport. Kui õnnetul kombel aga tõepoolest õige pakisaatmise aeg mööda läinud, päästab hädast Kivimurru sõnul veel vaid kallim lennutranspordi kullerteenus. Seda kinnitab ka TNT Express Worldwide Eesti ASi turunduse ja kommunikatsiooni koordinaator Anneliis Aun.  Tema sõnul jõuavad TNTga saadetavad pakid Euroopa linnadesse õigeaegselt kohale ka siis, kui need teele panna üks kuni kaks päeva enne pühi. “Express- ehk lennuteenusega jõuavad pakid praegu teele pannes pea igasse maailma nurka,” rääkis Aun. Ta lisas, et TNT transpordivõrgus toimetatakse saadetised kohale määratud kuupäeval, hooajalisus ja pühad mõjutavad seda minimaalsel määral.
  SmartPOST ootab rekordilist jõulukuud
  Detsember on SmartPOSTilerekordiline kuu, oodata on läbi aegade parimat tulemust.SmartPOSTi tegevjuhi Risto Eelmaa sõnul on 2011. aasta pakimaht tervikuna kasvanud võrreldes eelmise aastaga pea kahekordseks. “Talv on meie jaoks äriliselt väga oluline aeg ning käesoleva aasta lõpp on kujunenud meile väga edukaks. Võime kindlalt öelda, et selle aasta detsembrist saab SmartPOSTile kõigi aegade rekordkuu,” sõnas Eelmaa.SmartPOSTi statistika järgi liigub pakiautomaatide kaudu detsembrikuus kaks korda rohkem pakke kui näiteks suvekuudel. “Aasta lõpus kasvab nii e-kaupmeeste kui ka teiste äriklientide ning eraisikute pakisaatmine. Paaril viimasel nädalal enne jõule kasvab aga eriti märkimisväärselt just eraisikute postipakkide maht,” rääkis Eelmaa.Lähenevate pühade ajal tühjendatakse SmartPOSTi automaate tavapärase graafiku alusel ning võimaliku ülekoormuse vältimiseks tühjendatakse vajadusel automaate täiendavalt, et kõik jõulupakid jõuaksid õigeaegselt sihtkohta. “Hoolimata kasvavatest pakimahtudest ning suurest koormusest pühade ajal võivad kliendid jätkuvalt loota SmartPOST-i kvaliteetsele teenusele nagu igal muul ajal,” kinnitas Eelmaa.
   
  Tasub teada
  Tahad olla kindel, et pakk jõuab kohale viivitusteta?
  PakkimineKingituse transpordi kindlalt pakendamisse tuleks suhtuda samasuguse hoolega kui kingi valimissegi. Transpordiks sobib kast, mis kingituse raskusele vastaks. Pakendi võib osta, kuid kõige lihtsam on küsida seda oma lähimast toidukauplusest. Et kingitus transpordi käigus kahjustada ei saaks, võib ümbrispakile kleepida märgistuse “õrn ese.” Vastava märgise võib pakendile ka joonistada. Väga hea materjal saadetise kaitsmiseks on mullikile – enne pakendisse panemist tasub kingitus korralikult kilega katta. Kui mullikilet pole, sobivad ka ajalehed. Ajalehti või mullikilet tuleks kingituse ja transpordipakendi vahele panna nii palju, et kingitus kastis n-ö sõitma ei hakkaks.
  MarkeeriminePakisildi vormistamisel veendu, et aadressiandmed ja saaja kontakttelefon on korrektsed. Pakisilt kleebi pakil nähtavale kohale.
  Rahvusvaheliste pakkide tarnegraafik jõulude eel (soovituslik Eestist paki teele saatmise kuupäev)riik, jõulupakkide korjetellimuse kuupäev EestistAustria – reede, 16. detsember 2011Belgia – reede, 16. detsember 2011Bulgaaria – kolmapäev, 14. detsember 2011Hispaania – neljapäev, 15. detsember 2011Holland – neljapäev, 15. detsember 2011Iirimaa – kolmapäev, 14. detsember 2011Itaalia – neljapäev, 15. detsember 2011Kreeka – kolmapäev, 14. detsember 2011Leedu – teisipäev, 20. detsember 2011Luksemburg – neljapäev, 15. detsember 2011Läti – kolmapäev, 21. detsember 2011Poola – reede, 16. detsember 2011Portugal – kolmapäev, 14. detsember 2011Prantsusmaa – neljapäev, 15. detsember 2011Rootsi – reede, 16. detsember 2011Rumeenia – neljapäev, 15. detsember 2011Saksamaa – reede, 16. detsember 2011Slovakkia – neljapäev, 15. detsember 2011Sloveenia – neljapäev, 15. detsember 2011Soome – esmaspäev, 19. detsember 2011Suurbritannia – neljapäev, 15. detsember 2011Taani – neljapäev, 15. detsember 2011Tšehhi – neljapäev, 15. detsember 2011Ungari – neljapäev, 15. detsember 2011
  MärkusedAntud kuupäevad on soovituslikud, et tarne toimuks hiljemalt 23. detsembril. Tarnekuupäev võib muutuda sõltuvalt sihtriigi riigipühadest.Saadetise mittevastavus DPD kaupade pakendamise ja markeerimsie nõuetele võib põhjustada viivitusi tarneajasKuupäevad on soovituslikud ning ei garanteeri tarnet hiljemalt 23. detsembrilTarned mitte EU riikidesse võivad tolliformaalsuste tõttu viibida.
  ALLIKAS: DPD
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: USA turul parim nädal alates juunist
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Nädala lood: Enefit Greeni triumf ja kuidas kurikuulus ärimees oma esimese miljoni teenis
Käesoleval nädalal hullutas lugejaid kõik, mis puudutas Enefit Greeni börsiletulekut. Selleks on ka põhjust – Enefit Greeni aktsiaid märgiti üle rohkem kui neljakordselt ning aktsiahinnaks kujunes 2,9 eurot, mis on pakkumise seatud hinnavahemiku ülemises pooles. Tegu on Baltimaade börside rekordiga.
Käesoleval nädalal hullutas lugejaid kõik, mis puudutas Enefit Greeni börsiletulekut. Selleks on ka põhjust – Enefit Greeni aktsiaid märgiti üle rohkem kui neljakordselt ning aktsiahinnaks kujunes 2,9 eurot, mis on pakkumise seatud hinnavahemiku ülemises pooles. Tegu on Baltimaade börside rekordiga.
Indrek Kasela Enefiti IPOst: kodanikuna takka ei kiida, aga investorina olnuks patt mitte osaleda
PRFoodsi juht Indrek Kasela tõdes, et ei kiida Enefit Greeni tegevust heaks, kuid investorina kasutas siiski võimaluse ära ning märkis ettevõtte IPO-l aktsiaid.
PRFoodsi juht Indrek Kasela tõdes, et ei kiida Enefit Greeni tegevust heaks, kuid investorina kasutas siiski võimaluse ära ning märkis ettevõtte IPO-l aktsiaid.