Eesti ei anna praegu IMFile laenu võlakriisi tõrjumiseks

14. detsember 2011, 00:00

Eesti ei osale IMFi reservide täiendamises 200 miljardi euro võrra, milles lepiti kokku läinud nädala Ülemkogul, teatas rahandusministeerium.

“Eesti ei osalenud IMFi kapitali täiendamises finantskriisi järel 2009. aastal ning Euroopa ei arvesta praegu Eesti osalemisega,” teatas ministeerium agentuurile Bloomberg.

Läinud nädalal leppisid ELi riigid kokku, et täiendavad kahepoolsete laenude abil IMFi rahavarusid, et fondil oleks rohkem tulejõudu vajadusel euroala võlakriisi tõrjumiseks. 150 miljardit eurot lubasid välja panna euroala riigid ning 50 miljardit euroalasse mitte kuuluvad ELi riigid.

“Eestil tuleb kõigepealt lahendada küsimused, mis puudutavad IMFi kvootide reformi 2008. aastal ja 2010. aastal, sealhulgas sissemakstud kapitali suurendamist, mis suurendab Eesti panust IMFi märkimisväärselt,” teatas ministeerium. “Ülemkogu lõppdokumendis nimetatud summa saadi IMFile Euroopast 2009. aastal eraldatud kahepoolsete laenude kahekordistamise tulemusel.”

Eesti plaanib oma panust IMFi suurendada 243,6 miljoni SDRini (IMFi arveldusühik), mis vastab 277 miljonile eurole praeguselt 65,2 miljonilt SDRilt, mis vastab 74,1 miljonile eurole. Eesti plaanib oma osalust suurendada kahes jaos, millest esimese peaks riigikogu kinnitama veel sel nädalal.

IMFi esitatud kahepoolsete laenude summa lähtub aastast 2009. Rahandusministeerium täpsustas, et rõhuasetus on sõnal “hetkel”.

Hetkel ei ole Euroopas Eesti panusega arvestatud tehnilise detaili pärast, et Ülemkogul kokku lepitud numbri aluseks oli 2009. aastal IMFile antud kahepoolsete laenude summa. Eesti toona IMFi lisarahastamises ei osalenud. Ülemkogu otsuse järgi tuleb Euroopa riikide panust täpsustada kümne päeva jooksul.

“On kindlasti oluline, et kõikidel institutsioonidel, mis on osa rahvusvahelisest finantsturvavõrgust, oleks piisavalt ressursse. Riikide lisapanused kahepoolsete laenudena on ka varem olnud üks kiirem IMFile lisaressursside kaasamise viis,” lisas rahandusministeerium.

 • Tšehhi esitab IMFi reservide täiendamisel lisatingimusi

Tšehhi soovib siduda oma osaluse IMFi reservide täiendamisel võlakriisi tõrjeks tingimusega, et selles osaleksid kõik euroalasse mitte kuuluvad Euroopa Liidu liikmesriigid.
Kuna tegemist on väga suure summaga, peaks keskpank andma raha ainult tingimusel, et plaanis osalevad ka kõik teised ELi liikmesriigid väljaspool euroala, ütles Tšehhi peaminister Petr Necas ajalehele Lidove Noviny, vahendas Reuters. Tšehhi osamaks oleks ligikaudu 3,5 miljardit eurot.
Euroliidu liikmesriigid leppisid läinud nädalal kokku, et kümne päeva jooksul selgitatakse välja, kas keskpangad saavad IMFile anda 200 miljardit eurot kahepoolsete laenude kujul. Näiteks Saksamaa peaks IMFile andma 45 miljardit eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  04. December 2012, 15:58
  Otsi:

  Ava täpsem otsing