14. detsember 2011 kell 7:44

Ökonomistid pelgavad globaalset masu

Tõenäosus üleilmse majanduslanguse toimumiseks on sedavõrd suureks muutunud, et vähesed majandusteadlased julgevad 2012. aasta masu vastu panustada.

Esmalt on meil eurotsooni võlakriis, mis on levinud juba Hispaaniasse ja Itaaliasse ja koputab juba prantslaste uksele, kirjutab Financial Times. Taastumine teistes arenenud riikides on nigel ja arenevad turud ka juba survet tunnetamas.

Paistab, et enam ei peida pead liiva alla ka suurem osa ökonomiste, kes on samuti kurba stsenaariumi tunnistamas. Goldman Sachsi USA peaökonomist Jan Hatzius märkis, et majanduskasvu hoiavad mitmetes arenenud riikides tagasi kõrged maksud ja eraisikute ning firmade püüdlused maksta tagasi võlgasid.

 "See kombinatsioon põhjustab ilmselt veel kaks aastat väga nõrka majanduskasvu arenenud riikides, minnes edasi 2013. aastasse," kirjutas Hatzius.

Brookings Institutionis töötava Eswar Prasadi nägemus on veel mustem. "2009. aasta alguses oli raske leida lootuse sädetki. Siin me taas oleme," ütles Prasad. "Kuid 2008. aasta kriisiga võrreldes on vahe selles, et see tekitas hiiglasliku võlakoorma, mis survestab riikide poliitikat oluliselt rohkem."

 

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum