LHV võimutseb pensioniturul

Fredy-Edwin Esse, California 21. detsember 2011, 10:13

Lõppenud aastase vahetusperioodi jooksul on ülekaalukalt edukaim fondivalitseja olnud agressiivse turundusstrateegiaga silma paistnud LHV Pank.

Kokku on detsembri alguse seisuga Eesti finantsasutustes pensionit kogumas 622 169 inimest ehk just nii palju inimesi omab Eestis pensioni II sammast. Sellest 328 558 inimest on naised ning II sammast omavaid mehi on 293 611. Viimase 13 kuuga on pensionikogujaid lisandunud 15 809.

Eelmise aastaga võrreldes oli kahtlemata suurim muudatus see, et nüüdsest saab pensionifondi vahetada juba kolm korda aastas ja vahetusperioodi viimane tähtaeg nihkus 30. novembrile, juhul kui soovid uut aastat uue pensionifondiga alustada. Varasemalt sai fondi vahetada kord aastas ja viimane kuupäev oli 31. oktoober.

Ilmselt peaaegu kõik inimesed, kes mõnda kaubanduskeskust mõnes Eesti linnas on külastanud, on kokku puutunud LHV pensionifondi müügiinimestega. Ja selle tulemusi on statistikas ka suurelt näha.

LHV on sisuliselt ainus fondivalitseja, kes aastaga on suutnud enda turuosa kasvatada, meelitades ühtlaselt kõigilt teistelt valitsejatelt kliente enda poolele. Nordea 0,57% kasvanud turuosa võib pidada seejuures marginaalseks ja kõik ülejäänud fondivalitsejad kaotasid turuosa.

Kasulik teada:
Mida võrrelda kohustusliku pensionifondi valimisel?
- Mõtle, millist kasu sa sellest teenusest ootad ja milliseid riske oled valmis võtma. Ainult nii on võimalik tagada, et konkreetse teenuse tingimused vastavad sinu ootustele.
- Kohustuslik pensionifond toimib üldjoontes samadel alustel nagu tavaline investeerimisfond. Kohustuslikele pensionifondidele on kehtestatud rangemad investeerimispiirangud, maksusoodustused ning piirangud sisenemisel ja väljumisel.
- Kohustuslikud pensionifondid on avatud investeerimisriskile. See tähendab, et osaku hind sõltub pensionifondi investeeringute käekäigust. Pensionifondi osaku hind võib nii tõusta kui ka langeda.
- Enne pensionifondi valimist tutvu Eesti pensionisüsteemiga ning kohustusliku kogumispensioni olemusega. Pensionifondi sissemaksed, pensionifondi vahetamine ning ka väljamaksed on reguleeritud seadusega. Uuri ka, kuidas maksustatakse sulle fondist tehtavaid väljamakseid.
- Tutvu erinevate pensionifondide ning nende tingimustega.
- Kontrolli, kas fondivalitsejal on Finantsinspektsiooni poolt väljastatud tegevusluba.

Mida teha, kui on soov vahetada fondi?
- On kaks võimalust: alustada uute sissemaksete tegemist uude fondi (sellisel juhul jäävad varasemad sissemaksed vanasse fondi) või vahetada vana fondi osakud uue vastu. Võimalik on teha ka mõlemat korraga. Valida võib kõikide pensionifondide vahel. Vastavalt seadusele saab alates selle aasta 1. augustist fondi vahetada kolm korda aastas.
- Tulevaste sissemaksete suunamise uude pensionifondi võib osakuomanik alates 2011. aasta 1. augustist otsustada igal ajal. Selleks tuleb esitada registripidajale avaldus ning uude fondi hakkavad maksed liikuma mitte hiljem kui kolmandal tööpäeval alates avalduse vastuvõtmisest.

Pensionifondide vahetamise statistikat saab näha tänases Äripäevas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. December 2011, 15:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing