21. detsember 2011 kell 21:00

Maantee-ameti eksjuht mõisteti õigeks

Harju maakohus mõistis Põhja regionaalse maanteeameti endise direktori Erkki Mikenbergi, riigile kuuluva Teede Tehnokeskuse projektijuhi Tiit Kaalu ning ettevõtted Teede Tehnokeskus ja Roneco konkurentsi kahjustavate kuritegude süüdistuses õigeks.

Kohtu põhjendusel ei ole kaitsepolitsei jälitusprotokoll kohtus tõendina kasutatav, kuna Mikenbergi telefonikõnet kuulati pealt teabehanke käigus. Kuivõrd jälitustegevus riivab inimeste põhiõigust, siis saavad vastavalt seadusele pealtkuulamiseks loa anda üksnes eeluurimiskohtunikud, selgitas kohus.

Riigiprokurör Laura Feldmanis rääkis esimesel kohtuistungil süüdistust ette lugedes, et Roneco ja Teede Tehnokeskus leppisid omavahel kokku hinnas, millega tehti pakkumused Põhja regionaalse maanteeameti korraldatud hankel “Harju ja Rapla maakonna riigimaanteede seisukorra inventeerimine, arendus- ja analüüsitööd 2010. aastal”. Lihtmenetlusega hanke võitis siis Roneco. Prokuröri sõnul tuli turujagamise idee Mikenbergilt.

Süüdistuse teise episoodi järgi leppisid Teede Tehnokeskus ja Roneco 2010. aasta algul kokku, et üks esitab madalama hinnaga pakkumuse Lääne regionaalse maanteeameti ning teine Ida regionaalse maanteeameti teede defektide inventeerimise hankel.

Feldmanise kinnitusel näitasid jälitustegevusega saadud tõendid, et Teede Tehnokeskuse projektijuht Tiit Kaal ning Roneco praeguseks manalateele läinud omanik Veiko Nõlvak leppisid kokku hanke hindades ja turu jagamises.

Kohus leidis, et Kaal ei olnud Teede Tehnokeskuse juhtiv töötaja ja pädev esindaja ning ka prokuröri esitatud tõenditest ei ilmnenud, et ta oleks oma tööülesannetest lähtuvalt saanud ettevõtte juhtimisotsuseid vastu võtta.

Riik peab hüvitama Teede Tehnokeskuse õigusabikuludest 5600 eurot ning 1878 eurot Ronenko õigusabikuludest.

Hetkel kuum