Anu Jõgi • 22. detsember 2011 kell 8:07

Soome metsafirmadelt nõutakse hiigelhüvitist

Soome metsafirmadelt nõutakse üle 200 miljoni euro kahjuhüvitisi nn puukartelli kahju heastamiseks.

Helsingi esimese astme kohtusse on antud üle 500 kahjunõude ja ees on üks Soome suuremaid hüvitise nõudmise kohtuasju. Metsäliitto, UPM ja Stora Enso väidavad, et mingit kahju pole põhjustatud.

Soome turukohus leidis kaks aastat tagasi, et metsahiiglased Metsäliitto, UPM ja Stora Enso on süüdi kartellis aastatel 1997-2004. Metsafirmad vahetasid seadusevastaselt omavahel puidu hinnaandmeid.

Metsäliitto ja Stora Enso said miljontrahvid, UPM pääses karistuseta.

Konkurentsiasju selgitav turukohus ei teinud otsust selle kohta, kui palju kartell puidu hinda mõjutas, seda hakatakse nüüd selgitama Helsingi kohtus. Kohtu juhi Eero Takkuneni teatel on nõudeid praegu üle 500. „Neid on tulnud nii palju, et faksimasin on umbes,“ märkis ta.

Suurim hüvitise nõudja on Soome riigimetsi haldav Metsähallitus. Ettevõtte juhi Jyrki Kankaa sõnul on ilmne, et kartell alandas puu hinda. „Meie seisukoht on, et kartell alandas puu hinda üldiselt. Sellele lisaks rääkisid puiduostjad veel eraldi omavahel Metsahallitusega pooleliolevatest läbirääkimistest,“ ütles ta.

Metsähallitus nõuab ettevõtetelt kokku 160 miljonit eurot hüvitisi. Nõudeid on esitanud üle 40 Soome omavalitsuse. Kokku ulatuvad need üle 230 miljoni euro.

Metsäliitto, UPM ja Stora Enso väidavad, et mingit kahju pole tekitatud. „Oleme seda meelt, et mingit tegelikku majanduslikku kahju pole sellest juhtunist tulenenud,“ ütles Stora Enso kommunikatsioonijuht Lauri Peltola.

Igal juhul seisab ees aastatepikkune kohtuvõitlus, sest iga tehingu kohta tuleb kahju eraldi tõestada. Seega võib kohtuotsust oodata alles 2013. või 2014. aastal.

Hetkel kuum