Sirje Rank • 27. detsember 2011 kell 8:58

USA aeglustuv inflatsioon loob keskpangale tegutsemisruumi

USA viimastel kuudel aeglustunud inflatsioon on hea uudis nii ameeriklastele kui ka USA keskpangale, puhuks kui keskpank peaks vajalikuks pidama 2012. aastal majandust täiendavalt stimuleerida.

Inflatsiooni aeglustumisest on märku andnud toorme hinnad – nii on vase hind aastatagusega võrreldes alanenud 21%, puuvilla hind 45% ning tipust on alla tulnud ka maagaasi ja nafta hinnad, kirjutab Wall Street Jpurnal.

USA kaubandusministeeriumi andmeil aeglustus tarbijahindade tõus novembris aastatagusega võrreldes 2,5%-le, oktoobris oli tõus 2,7% ja septembris 2,9%. Toiduainete ja energiakandjate hindu arvestamata kerkis inflatsioon 1,7%.

J.P Morgani analüütikud prognoosivad, et uuel aastal aeglustub hinnatõus 1,2%-le, kuna olulist mõju avaldab maailmamajanduse kasvu aeglustumine.

USA keskpanga kriitikud on ette heitnud, et lühiajalisi intressimäärasid madalal hoides ning pikaajaliste võlakirjade otsmiseks raha trükkides on keskpank idanema pannud inflatsiooni seemned. Keskpanga juht Ben Bernanke on aga prognoosinud pigem inflatsiooni aeglustumist, väites, et toormehindade tõus oli ajutine.

USA keskpank on kaalunud täiendavaid majanduskasvu ergutamise meetmeid. Üks võimalus on teatada, et keskpank plaanib hoida lühiajalised intressimäärad rekordmadalana veelgi kauem kui 2013. aastani, mis on praegune plaan. Teine võimalus on uuesti käivitada võlakirjaostude programm, et niigi madalad pikaajalised intressimäärad veelgi enam alla tuua. Enne kui ühe või teise kasuks otsustada, tahab keskpank siiski enam kindlust, et inflatsiooni sellega kontrolli alt välja ei lasta.

Hetkel kuum