Anu Jõgi • 28. detsember 2011 kell 4:08

Unt: tormihoiatus enam ei kohuta

SEB juhi Riho Undi sõnul on lõppemas järjekorras juba viies aasta, kui tuleb tõdeda, et järgmine võib tulla möödunust keerulisem.

"Kuid selline pidev tormihoiatus ei kohuta meid enam sugugi, sest ettevõtted on viimastel aastatel raskustega edukalt rinda pistnud, näidanud üles paindlikkust ning võimet keerulisel ajal areneda ja kasvada," märkis ta.

Pangajuhi sõnul on tuleviku prognoosimine majandusarengu etteaimatavuse vähenemise tõttu ülimalt keeruliseks muutunud. Ta usub, et ees seisab kümnend, mis on kardinaalselt erinev möödunud kahekümnest aastast.

"Praeguse kümnendi võtmeülesandeks saab usalduse, optimismi ja julguse taastamine ning seda keskkonnas, kus raha on vähem kui eelnevatel kümnenditel. Tuginedes finantsmaailma pikaajalistele kogemustele on selge, et väikses defitsiidis tehtud otsused on rohkem läbi mõeldud ja põhjalikumad kui raharikkas olukorras," märkis Unt.

"Raha jääb vähemaks ning selle hind tõuseb, kuna ­oodata on finantssektori reeglite jätkuvat karmistumist. Järgmise viie aasta jooksul oodatakse ainuüksi panganduses 500 uut regulatsiooni," lisas ta.

Unt ütles, et Eesti majanduse hetkeseisu ja uue aasta väljavaateid vaadates võib öelda, et Eesti ja Eesti ettevõtjad on ennast taas heasse positsiooni mänginud, sest oleme nii finantssektoris, tööstuses kui ka teenuste vallas päris tugevalt Põhjamaadega põimunud. "Kui Austria pangad tõmbavad Ida-­Euroopast raha välja, siis SEB jaoks on Eesti samasugune koduturg kui Rootsi," lisas ta.

"Seega on meie kliendid hästi hoitud ja see võimaldab neil võrreldes Ida- või Lääne-Euroopas tegutsevate konkurentidega paremini areneda," märkis Riho Unt.

Hetkel kuum