Rainer Saad • 29. detsember 2011 kell 15:07

Itaalia tahab suuremat euroala päästefondi

Itaalia peaministri Mario Monti sõnul vajab Euroopa suuremat päästefondi kui praegune, kuna ebakindlus finantsturgudel pole läbi.

Itaalia võlakirjade tootlused langesid täna peale oksjonit, kuid ettevaatlikud investorid nõudsid 10-aastase võlakirja eest ligi 7% tootlust.

Sellised kõrged laenamiskulud hoiavad eurotsooni suuruselt kolmandat majandust pinges, kuna järgmise aasta alguses peab riik enda võlgu refinantseerima. Turuanalüütikute sõnul sekkus Euroopa Keskpank täna peale oksjonit, ostes Itaalia võlakirju, et tootlusi alla viia.

Euroopa Keskpank pakkus see kuu pool triljonit eurot, et rahastada panku. Itaalia uus eelarvekava tõi küll lühiajalise võlakirja tootlused kolmapäeval alla peale oksjonit, kuid pikaajalise võla tootlusi pole see palju mõjutanud.

„Täna ja eile peetud võlakirjaoksjonid läksid võrdlemisi hästi, kuid finantsturgude ebakindlus ei ole möödas,” ütles Mario Monti. „Palju tööd tuleb Euroopas teha.”

Monti hinnangul tuleks suurendada Euroopa Finantsstabiilsus Fondi (EFSF) märkimisväärselt, aga ei täpsustanud kui palju veel fondi ressursse vaja oleks. 

Itaalia müüs täna 10-aastase tähtajaga võlakirju 6,98% tootlusega, mis pole väga kaugel 7,56% tootlusest möödunud kuu.

Hetkel kuum