Sarkozy tahab rakendada Saksa tööturu mudelit

Sirje Rank 30. detsember 2011, 10:45

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy tahab ka Prantsusmaal rakendada abinõusid, mis aitasid Saksamaal 2009. aasta majanduslanguses pidurdada tööpuuduse kasvu.

Valmimas on plaan, mis ärgitab ettevõtteid ka tellimuste vähenedes inimesi tööl hoidma. Viimastel tuleks omakorda töökoha säilimiseks leppida madalama palgaga. Valitsus on omalt poolt valmis palgavähendust osaliselt kompenseerima, kirjutas Wall Street Journal.

Samuti tahab valitsus käivitada debati tööaja suurema paindlikkuse teemal, mis võimaldaks töötunde ja palka paremini nõudlusega kohandada. Saksamaa on sellised meetmed kasutusele võtnud juba kümme aastat tagasi, mis on parandanud Saksa firmade konkurentsivõimet.

Sarkozy plaanib meetmed arutada Prantsusmaa tööandjate ja ametiühingutega 18. jaanuaril. Selleks ajaks peaks valitsusel olema ka vastus, kust leitakse kitsastes eelarveoludes need 1,2 miljardit eurot, mis meetmed maksma läheksid.

Sarkozyl kustutada hulga tulekahjusid

Viis kuud enne presidendivalimisi võitleb Sarkozy juba mitmel rindel, üritades kärpida riigieelarve defitsiiti, alles hoida Prantsusmaa AAA-tasemel reitingut ning otsida lahendust euroala võlakriisile. Värskeim rinne on 9,3protsendine tööpuudus, mis on 12 aasta kõrgeim näit. Riikliku statistikaameti hinnangul on Prantsusmaa majandus aasta viimases ning tuleva aasta esimeses kvartalis languses. Kaubandusdefitsiit lööb tänavu 75 miljardi euro tasemel kõigi aegade rekordi.

Valitsuse ettepanekute eesmärk on peatada töötuse kasv. Eeskujuks on Saksamaa Kurzarbeit programm, mis kriisi kõige tumedamal tunnil 2009. aasta mais hõlmas ligi 1,5 miljonit inimest. Saksamaa ametiühingud nõustusid omalt poolt madalama palgaga. Prantsusmaal on ametiühingud valmis meetmega nõustuma, kui valitsus palgavähenduse kompenseerib, ütles riigi suuruselt kolmanda ametiühingu Force Ouvri?re juht Jean-Claude Mailly.

Raskem on ametiühingute nõusolekut saada tööaja pikendamisele ja palga suuremale paindlikkusele. Prantsusmaal ei ole töötajate ja ettevõtete vahel sellist usaldust nagu Saksamaal, ütles Prantsuse ametiühingu CGT juht Mourad Rabhi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. December 2011, 10:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing