Klientide muutunud tarbimisharjumused sunnivad panku kontorivõrku koomale tõmbama. Paljud väiksemad pangakontorid panevad uksed kinni ning kahaneb ka sularahaautomaatide arv.
Viimase nelja aasta jooksul on SEB pangakontorite arv vähenenud peaaegu poole võrra. Swedbank sulgeb aprilli alguseks Tallinna Idakeskuse, Otepää, Kunda, Pärnu Maxima ja Vändra kontori.
“Kui neli aastat tagasi tuli Swedbank välja uue erakliendi internetipangaga, mis ühendas esimest korda maailmas panga kodulehe ja internetipanga funktsioonid, siis hakkas kiiresti kasvama selle kanali kaudu sõlmitavate lepingute ning tarbitavate teenuste arv,” märkis Swedbanki jaepanganduse tegevdirektor Ulla Ilisson.
“Prognoosin, et lähima viie aasta jooksul saame tänu tehnika arengule näha veel suuremat elektrooniliste kanalite osakaalu kasvu ning suur hulk nõustamisi toimub peale telefoni läbi ka teisi interaktiivseid kanaleid kasutades,” rääkis Sampo personaal- ja jaepanganduse direktor Tõnu Vanajuur. “Samas rõhutan, et personaalne silmast silma kontakt säilitab oma koha klienditeeninduses,” märkis ta.
Otepääl, Kundas ja Vändras pakub Swedbank suletud kontoritele alternatiiviks pangabussi. SEB teenused on tänu postkontorites töötavatele postipankadele olemas pea igas Eesti vallas. “Tihtilugu on muutunud vaid pangateenuse osutamise asukoht – kontor on kolinud postkontorisse. Seetõttu ei ole pangakontori või -automaadi sulgemine meie kliente nii teravalt puudutanud,” rõhutas SEB äriarendusdivisjoni juht Mart Maasik.
Rohkem kaardimakseid. Kuigi postkontorid pakuvad Maasiku sõnul ka sularahateenust, on SEB pööranud tähelepanu kaardimaksete soodustamisele. “Eelmisel aastal haarasime kaardimaksete alal initsiatiivi ja pakume väikekaupmeestele makseterminale vaid viie euro eest kuus,” märkis ta. “Kui tehinguid on sularahaautomaadi töös hoidmiseks vähe, siis on alternatiiv pakkuda piirkonnas tegutsevatele kaupmeestele soodustingimustel makseterminale,” selgitas ta.
Swedbank kavatseb suletud kontorite arvutid tasuta kohalikele avalikele internetipunktidele anda: “Et ka neil, kel pole kodus internetti, saaksid oma finantsasju ajada avalikus internetipunktis,” lisas Ilisson.
“Kui kliendid hääletavad nii-öelda jalgadega ja eelistavad mugavamates asukohtades olevaid kontoreid või internetipanka, siis meie võtame neid signaale arvesse,” rääkis Nordea kommunikatsioonijuht Jane-Liina Liiv ja lisas, et pank liigub tasapisi suuremate nõustamiskeskuste suunas, et kliendid saaksid ühest kohast võimalikult laia teenuste valiku. “Kui sulgeme mõne väiksema teeninduspunkti, kus pakutakse vaid osalist pangateenuste valikut, siis avatakse nende asemel suuremad nõustamiskeskused,” rääkis Liiv.
Ilissoni sõnul teevad kliendid praegu 98% tehingutest elektrooniliste kanalite kaudu, mis tähendab, et muudatused on hästi vastu võetud ja kliendid ootavad arengut just n-ö mugavusteenustes.
“Finantsotsuste tegemine on kliendi jaoks seetõttu läinud järjest lihtsamaks – näiteks saab internetipangas sõlmida lepinguid, tellida pangakaarte ning lisandunud on ka interaktiivsed nõustamis- ja finantsplaneerimise lahendused. Varem pidi klient nende teenuste saamiseks kontorisse minema. Seetõttu olemegi teinud otsuse sulgeda sel aastal viis kontorit, mida hakkab asendama kaks pangabussi. Lisaks jäävad neis kohtades alles sularaahaautomaadid ning mõnda kohta lisame ka sularaha sissemakseautomaadi,” selgitas Ilisson.
Mõni kontor avatakse taas. Küsimusele, kas ka SEB plaanib tänavu kontoreid või sularahaautomaate sulgeda või avada, selgitas Maasik, et nad jälgivad kasutusaktiivsust ja käituvad vastavalt analüüsile. “Praegu on selge plaan avada kevadel taas kontor Tallinnas renoveeritud Magistrali keskuses,” sõnas ta. Sarnaselt teiste pankadega on ka SEB-l strateegia, et formaalseid kontorikülastusi jääks järjest vähemaks ja kontorist kujuneks pigem nõustamiskeskus, kus käiakse aastas paar korda.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele