E-piiriületussüsteemi looja Hannes Plinte tööd väärtustasid mullu ka Eesti Logistikaühing ja Äripäev, andes talle ühe aasta logistikateo auhindadest.
Mullu 1. augustil muutus Eesti-Vene piiriületuse kord. OÜ Grif koostöös siseministeeriumiga töötas välja süsteemi nimega GoSwift, mis võimaldab vähendada piirialas veedetud aega ning broneerida endale orienteeruv piiriületusaeg. Tänu uuele süsteemile kadusid Eesti-Vene piiri äärsetelt maanteedelt mitu kilomeetrit pikad ootejärjekorrad.
GoSwifti näol on tegemist elektroonilise andmebaasiga, mis võimaldab broneerida piiriületusaeg. Teenust on lihtne kasutada ning see on kättesaadav kõikidele piiriületajatele.
GoSwifti loomise taga seisab OÜ Grif juhatuse liige Hannes Plinte. Inseneriharidusega Plinte on eelnevalt arendanud ning juhtinud mitmeid erinevaid infotehnoloogilist taipu vajavaid projekte.
GoSwift võimaldab sujuva piiriületuse. Plinte sõnul eelnes praegusele piiriületussüsteemile Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioonile (ERAA) jaoks tellimustööna valminud piirijärjekordade süsteem.
“Praegune GoSwift ei ole siiski ERAA-le tehtud süsteemi analoog. Vana süsteem oli mõeldud vaid veokite järjekorra jaoks. Praegune aga kõikide sõidukikategooriate jaoks,” rääkis Plinte vana ja uue süsteemi erinevustest. “Uus süsteem võimaldab päevas teenindada kümneid tuhandeid e-järjekorda võtmisi päevas. “Praegu kasutab meie süsteemi umbes 1600 piiriületajat päevas.”
GoSwifti elektroonilise andmebaasi arendamine sai alguse eelmise aasta veebruaris. Juulis avati uus süsteem osaliselt ning juba 1. augustil käivitus süsteem täies mahus.
“Süsteem valmis vähem kui poole aastaga. See on tegelikult äärmiselt kiire tegemine. Selliste asjade puhul ei saa kasutada terminit “valmis”. Niikaua kui süsteemi kasutatakse, vajab see pidevaid täiendusi,” rääkis Plinte ja lisas, et alates eelmise aasta augustist on süsteemi kogu aeg arendatud ning täiendatud.
Eestist suurt IT-riiki vaevalt saab. Praktika näitab, et vähe on süsteeme, mis alates esmakordsest käivitamisest veatult tööle hakkavad. Nii ilmnesid ka GoSwifti süsteemis puudujäägid. Nimelt kehtis algselt reegel, et sõiduk, mis ei ilmu ootealasse määratud kellaajaks, eemaldatakse kahe tunni jooksul järjekorrast.
Kuna sõidukeid oli palju, otsustati piiriületust korraldada elava järjekorra alusel. GoSwift parandas juba samal päeval järjekorrareegleid, et selline kaos tulevikus ei korduks.
Teenuse mugavamaks muutmiseks seati sisse SMS-põhine teavitussüsteem, mis annab sõidukijuhile teada orienteeruva piiriületuse kellaaja. Kui aga sõiduk antud ajavahemikul mingil põhjusel ootealasse ei ilmu, eemaldatakse see järjekorrast.
Plinte sõnul on üldiselt uue süsteemi juurutamine möödunud edukalt, kui augusti esimese nädala sünnivalud välja jätta.
Eesti on kõikvõimalike e- ning m-lahenduste väljatöötamisel olnud siiani edukas ning innovaatiline. Kas IT-lahenduste ja rakenduste väljatöötamine võiks olla Eesti võti globaalsele turule? Plinte jääb skeptilisele seisukohale.
“Ma ei usu, et suudame pakkuda konkurentsi suurte riikide, nagu India ja Ukraina, ja sealsetele tarkvaraarendusega tegelevatele firmadele. Kuid meie võimalus on nuputada ja välja töötada uusi e- ja m-rakendusi,” leiab Plinte.
“Tarkvaraarendajaid on muidugi rohkem vaja, kuid lisaks on meil vaja taibukaid rahvusvahelise ärivaistuga ettevõtjaid. Väga oluline on ülikoolide panus ettevõtluse tekkimisel ning selleks vajalike inimeste leidmisel ja väljakoolitamisel,” lausus ta.
Hannes Plinte on lõpetanud Tallina Tehnikaülikooli, tal on magistrikraad majandusliku andmetöötluse eriala. Tööst vabal ajal käib ta TTÜ Akadeemilises Meestekooris laulmas. Kui aega peaks rohkem kätte jääma, eelistab ta seda veeta perega reisimas käies. Samuti peab Plinte lugu loodusest. Vaatamata tagasihoidlikule loomule meeldivad Plintele ekstreemsed spordialad. Talviti armastab ta suusamäel lumelauaga aega veeta ning suviti meredel seilata.
Kes on kes
Hannes Plinte
sündinud: 24.09.1970haridus: magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolist majandusliku andmetöötluse erialal 1999ametikäik: 1992–1994 välisministeeriumis insener, 1995–1997 ASi BCS Koolitus valdkonnajuht ja lektor, 1998–2000 ASi Andmevara valdkonnajuht, 1999–2000 tegutses FIEna infosüsteemide konsultatsioonide andmisega, 2000 kuni praeguse ajani OÜ Grif omanik ja juhatuse esimees, 2009 kuni praeguse ajani OÜ FocusIT konsultant. Lisaks kuulub OÜ ELIKO Tehnoloogia Arenduskeskus nõukogusse.keeled: eesti, inglise, veneperekonnaseis: vabaabielus, peres kaks lasthobid: laulmine, purjetamine, korvpall, lumelauasõit
Kommentaar
E-süsteem takistab piiril sahkerdajaid
Rando Kruusmaa, siseministeeriumi piirivalveasjade osakonna juhatajaPiiriületuse uudne süsteem on hästi käivatanud. Maanteedelt kadusid pikad piirijärjekorrad.Idee piiriületus elektrooniliselt registreerida sündis vajadusest sõidukite ootejärjekordi vähendada.Piirijärjekordade probleem on kestnud üle kümne aasta. 2010. aasta aprillis alustasime aktiivset tööd probleemi lahendamisega. Erinevate osapoolte kaasamisel jõudsime arusaamisele, et järjekordi saaks vähendada, kui oleks võimalus piiriületus elektrooniliselt registreerida.Loomulikult leidub süsteemiga rahulolematuid, kuid seda väljendavad pigem isikud, kelle tegevust e-piiriületus piirab. Näiteks on uus süsteem segav tegur nii bensiinivedajatele kui ka järjekorrakohtadega kauplejatele.
Seotud lood
Kiiresti muutuvas ja ebakindlas maailmas vajavad organisatsioonide juhid ja tiimiliikmed pidevat enesetäiendamist. Tallinna Ülikool pakub lisaks
mikrokraadidele juhtimist ja organisatsiooni arengut toetavaid
tellimuskoolitusi, mida on võimalik kohandada vastavalt vajadusele. Koolitused on teaduspõhised ja praktilised. Uusi õpitud teadmisi ja oskusi on võimalik ettevõtte igapäevatöösse rakendada.
Enimloetud
1
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Hetkel kuum
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Tagasi Äripäeva esilehele