Rahandusministeerium riigihangete järelevalve osakond kontrollis teiste seas ka Maardu linnavalitsuse korraldatud hankeid ning leidis mitmeid rikkumisi. Neist rängimaks peab ministeerium mullu talvel ligi 4,5 miljoni krooni eest ostetud talihooldustöid, millele hanget ei korraldatud.
Rahandusministeeriumi kontrollaktist selgub, et Maardu linnavalitsus on 2010. aastal hankemenetlust korraldamata tellinud talveks linna teede ja tänavate talihooldustöid erinevatelt firmadelt kokku 4,5 miljoni krooni ehk üle 289 000 euro eest.
12. oktoobril 2010 on lepingud sõlmitud viie firmaga: Kompleks Hooldus OÜ (164 066 kr), Mirabile OÜ (26 565 kr), Linnahoolduse OÜ (590 118 kr), Fiord-Insener AS (2,66 mln kr) ja Keskkonnahoolduse OÜ (825 499 kr). Sama aasta lõpul on teenust tellitud veel kahel korral Maket Kinnisvaralt summades ligi 50 000 kr ja 204 296 kr.
Ministeeriumi hinnangul on Maardu linn jaganud hanke osadeks, kuid et selle kogumaksumus ületas 40 000 eurot (625 864 kr), oleks linn pidanud läbi viima hankemenetluse.
Maardu linnasekretär Tiiu-Ann Kaldma selgitas, et Maardu linn asutas 2010. aasta alguses Maardu Linnavarahoolduse, mis pidigi linnale teenuseid osutama, sh heakorra-ja lumekoristustöid ning talihooldetöid. „Et kõik osaühingu osad kuulusid linnale, käis sellelt osaühingult teenuste tellimine riigihangete seaduses sätestatud erandi alla, st hankemenetlust ei pidanud korraldama. Kuid 2010/2011 talv tuli väga vara ja erakordselt lumerohkelt ning osaühing ei suutnud vajalikus mahus teenuseid osutada, mistõttu tuli tellida teenuseid ka teistelt ettevõtjatelt,“ selgitas Kaldma.
Teenuseid telliti tema sõnul firmadelt, kel tehnika kohapeal olemas, sh näiteks Maket Kinnisvaralt, kes haldab umbes pooli Maardu korterelamuid.„Riigihankemenetluse korraldamine olukorras, kus lund sajab kogu aeg juurde, lumetõrjeks eraldatud planeeritud maht on ammendatud ja pole teada, palju veel ressursse kulub, pole objektiivselt võimalik,“ lausus Kaldma.
Ministeeriumi järelevalveosakond leidis aga veel rikkumisi. Näiteks oli Maardu linn tellinud mullu seitsme arve alusel linnakaunistamise teenust firmalt Adam BD kogusummas 13 613 eurot. Et see summa ületab seaduses sätestatud teenustööde hankelepingu maksumuse piirmäära, oleks pidanud linn korraldama hanke. Seda aga ei tehtud.
Ka on linnavalitsus mullu veebruaris sisetehinguna sõlminud hankelepingu ja ostnud varem linnale kuulunud ettevõttelt Maardu Linnavarahooldus üle 56 000 euro eest elektriseadmete hooldus-ja taastusremonditöid.
Mullu maist aga Maardu Linnavarahooldus ei kuulunud enam otseselt linnale ning linn oleks pidanud algatama hankemenetluse.„Linnaarengu ja -majandusosakond sõlmis lepingud Maardu Linnavarahooldusega sisetehinguna ilma hankemenetlust korraldamata, sest pidas nimetatud osaühingut erandi alla kuuluvaks. Seetõttu ei esitatud ka deklaratsioone. 2011. aasta mais võõrandas linn osaühingu Maardu Linnavarahooldus osad ASile Maardu Elamu, mille aktsiatest 100% kuulub Maardu linnale. Alates 01.01.2011 muutus aga riigihangete seadus ja 100% linna omandis oleva äriühingu 100protsendises omandis olev osaühing enam erandi alla ei kuulunud,“ selgitas tekkinud olukorda Kaldma.
Lisaks neile oli veel tehinguid, mille puhul linn eiras seadust ning ei esitanud riigihangete registrile aruandeid.
Näiteks mullu jaanuaris soetas linnavalitsus Swedbank Liisingult maasturi Nissan Qashqai hinnaga üle 24 000 euro. Mullu mais sõlmis linn Maardu Linnavarahooldusega lepingu kalmistu hooldamiseks kogusummas 16 410 eurot ja septembris sama ettevõttega lepingu Muuga jäätmejaama territooriumil jäätmete vastuvõtmiseks ja käitlemiseks. Kõigi nende tehingute puhul ei esitanud linn riigihangete registrile aruannet, mida nõuab riigihangete seadus.
Küsimusele, kellele töötajatest linnavalitsus liisis sõiduauto Nissan Qashqai, vastas Kaldma: „Linnavalitsus liisis sõiduauto Nissan Qashqai linnavalitsusele.“
Küsimusele, kes Maardu linnavalitsusest vastutab hangete korraldamise eest, vastas ta: „Hangete korraldamise eest vastutab see linnavalitsuse struktuuriüksus, kelle tegevusvaldkonda teenuste või asjade ostmine kuulub.“
Rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonnajuhataja asetäitja Armin Lastovets nentis, et aktis fikseeritud rikkumiste kohta pole väärteomenetlust alustatud. „Meie hinnangul oli vaidlusalusel juhul tegemist pigem hankija ebakompetentsusega, mistõttu pidasime piisavaks rikkumistele tähelepanu juhtimist ning koolitusvajaduse märkimist. Samuti arvestasime 2010/2011 talve raskeid olusid ning talihooldustööde hankelepingute kiire sõlmimise vajadust,“ ütles ta.
Kaldma sõnul on ministeeriumi enamik soovitusi täidetud, ametnikke on koolitatud ja koolitatakse ka tänavu, linna arengu- ja majandusosakonna hankeplaan koostatud ning probleemsed lepingud Maardu Linnavarahooldusega ümber vormistatud.
Ministeerium plaanib aga Maardu linnavalitsuse hankeid kontrollida ka selle aasta teises pooles.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele