Arhitektuurses projektis määratakse muu hulgas kindlaks loodava hoone täpsed mõõtmed, ruumilahendus, majas kasutatavad materjalid ning maja paiknemine krundil ehk asendiplaan.
“Üldjuhul on sobiva maja valikuks kaks võimalust: kas kasutada olemasolevat tüüpprojekti, tehes sinna muudatusi, või kaasata arhitekt, kes kliendi soovidest lähtuvalt joonistab unikaalse maja,” loetleb Timbeco Ehituse juhatuse liige Ivar Mardim.
On hea, kui juba arhitektuursete jooniste staadiumis on klient välja valinud nii majatootja kui ka ehitaja, sest mida varem tegijad leitakse, seda kiiremini sujub kogu protsess. Nii ennetatakse ka probleeme, mis hiljem võivad esile kerkida.
Pärast üldise arhitektuurse projekti valmimist ja ehitusloa väljastamist koostatakse detailsed projektid hoone erinevate osade lahendamiseks (vundament, elekter, vesi, kanalisatsioon jne).
“Vundamendiprojekt arvestab konkreetse hoone asukoha pinnase spetsiifikaga, täpselt ja skemaatiliselt pannakse paika vundamendi liik, tugevdused, postide asukoht ja muu säärane,” kinnitab Mardim.
Lisaks koostatakse alati konstruktiivne projekt, kus määratakse kindlaks kogu maja tehnilised lahendused: seinte, põrandate, vahelagede ja katuse tehnilised joonised, konstruktsioonide ühendussõlmed, tugevusarvutused ning kasutatavad materjalid koos spetsifikatsiooniga.
Projektide koostajad peaks tegema koostööd. Eriosade projektide tegemine nõuab suurt plaanimistööd.
“On tavaline, et näiteks küttesüsteemi tootjad teevad ise projekti ja edastavad selle tootjale/ehitajale. Siinkohal on tähtis, et erinevaid projekteerimisetappe jälgitaks koos ja süsteemselt.
Planeerimisetapiks peaks varuma piisavalt aega. Näiteks kütte- ja ventilatsioonisüsteemi puhul on määravad mõõtmed ning seepärast on tähtis, et asjakohane info jõuaks kõikidesse projekteerimisetappidesse. Eriti oluline on see info maja konstruktiivse projekti tegijale. Kui klient ei soovi, et ventilatsioonitorud valminud hoones näha on, siis tuleb nende paigutamisele aegsasti mõelda,” rõhutab Mardim.
“Põhimõttelise küttelahenduse peab ära otsustama juba konstruktsioonilise projekti juures, midagi hiljem juurde integreerida on üsna keeruline ja kallis, sama kehtib elektriprojekti kohta,” jätkab ta.
“Elementmaja puhul saame elektriprojekti olemasolu korral juba tehases elektrijuhtmete jaoks kõrid ja toosid seinaelementidesse paigaldada, vähendades nii objektil kuluvat ehitusaega. Elektrikute ülesandeks jääb vaid juhtmete läbilükkamine kõridest ja ühenduste tegemine,” selgitab ta.
Planeerimisetapp on projekteerimises väga oluline ning selleks tuleks klientidel kindlasti piisavalt aega varuda, kuna detailselt ja korralikult läbimõeldud projekt tagab eelarves püsimise, efektiivsed lahendused ning probleemivaba ehituse.
“Koostöö ja suhtlemine osapoolte vahel on projekteerimisetapis äärmiselt oluline,” rõhutab Ivar Mardim kokkuvõtvalt.
Tasub teada
Üldisest projektist jääb väheks
Vajalikud projektid:üldine arhitektuurneprojektvundamendiprojektkonstruktsiooniline projektEriosade projektid (kanalisatsioon, vesi, küte, elekter)
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
5
Puudu on nii valuutast, tööjõust, tarbekaupadest kui veduritest
Viimased uudised
Inimesed, keda kuulates jääksid kõik otsused tegemata
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele