8. veebruar 2012 kell 10:05

11miljardiline auk

Euroopa Liit võib veel sel aastal vajada lisaeelarvet, kuna puudu võib tulla rahast, mida maksta välja struktruurifondidesse.

ELi riigijuhtide  viimasel tippkohtumisel vastuvõetud otsus kasutada senisest paremini ära struktuurifondide vahendid võib viia juba sel aastal eelarvekriisini, kirjutab Financial Times Deutschland.

Kuna juba 2011. aasta lõpus esitati struktuurifondidele rohkem arveid kui oodatud, tuleb kiirelt leida 11 miljardit eurot lisaraha, ütles FTD-le Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Janusz Lewandowski. Üks võimalus on nõuda see summa sisse liikmesriikidelt.

Eelarveauk näitab seda, et riigi- ja valitsusjuhtide poolt plaanitud strateegia ei ole tegelikkuses realiseeritav. Plaan oli kärpida eelarvevahendeid, kuid samas paremini ära kasutada struktuurifondide raha.

Kuna 2012. aasta väljaminekuid suurendati aga võrreldes eelmise aastaga vaid 1,86 protsenti, mis on väiksem inflatsioonimäärast, siis ollakse nüüd probleemi ees. Kui kõik toetused välja võetakse, siis peavad liikmesriikide juurdemaksed aastatel 2012 ja 2013 oluliselt tõusma, ütles Lewandowski.

Läinud aasta lõpul laekus komisjonile arveid mahus 15 miljardit eurot, välja suudeti aga maksta vaid neli miljardit.

Eelarveaugu täitmiseks on nüüd tõenäoliselt vaja suuremat lisaeelarvet. Lewandowski loodab ka, et eelarvet suurendatakse lähiaastatel tuntavas mahus.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum