IRList lahkunud ja Vaba Isamaalise Kodaniku liikmeks astunud Terje Behrs ütles tagasisidena eile Äripäeva veebis ilmunud politoloog Peeter Taimi öeldule, et naudib täna vabadust oma arvamusi välja öelda.
IRLi puhul ähvardab lihtliikmeid oma arvamuse väljaütlemisel oht, et neid kutsutakse selle eest parteisiseselt n-ö punasele vaibale. Suurkogul sai täna lahkuvatele lihtliikmetele selgeks, et nende arvamust erakonna seisukohtade kujundamisel tegelikult ei vajatagi.
Järgneb Terje Behrsi kiri.
Olen MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik (VIK) liige, Terje Behrs. Ka üks IRList lahkujatest. Tänan Teid artikli eest, politoloogide arvamus on alati teretulnud. Meedia on ilmutanud märkimisväärset huvi muuhulgas lahkumise akti põhjuste suhtes.
Põhjused tuleks jaotada kaheks: motiiv ja vahetu tõuge. Motiivid on kõigis artiklites läbivalt õigesti tabatud, vahetu ajendi ümber on viltumõistmist, sh Taimi poolt.
Märgin selgituseks, et arvamusdemokraatiat pooldavad inimesed ei lahku erakonnast pelgalt seetõttu, et ühel valimisel sooviti saada enam hääli.
Tegelikult ei ole see isegi vahetu tõuge. Hääled ja võim on võimulepürgijate atribuudid. Mõnest istekohast partei juhtkonnas on olulisem, kuidas valimisi toimetatakse, kuidas liikmetega partei tähtüritusel suheldakse. Tähtis on, et toimuks interaktsioon, mitte kommunikatsioon lavalt pimedasse saali. Ehk siis tähtsad on sõnumid, mida vastastikku vahetatakse. Kui miski konkreetse "kongressi" puhul üldse lahkuma ajendas, siis selge teadasaamine, et sõnumit saalist ei oodata ega aktsepteerita.
Huvitaval kombel on politoloog õhukest poliitilist kultuuri täpselt diagnoosides kaotanud arusaama, et mitte kõik ühiskonda edendada soovivad inimesed ei lähe poliitikasse hääli ja võimu püüdma. Mõnel puhul minnakse otsima lahendusi ja selleni viivat dispuuti. Kui selleks tingimata peab võimu taotlema, tuleb ka sellega mingil hetkel tegeleda, aga fookus on mujal, mitte häältel.
Täna, erinevalt eilsest, naudin ma vabadust öelda välja oma arvamus suufiltri ja reglemendita, kartmata, et homme punasele vaibale kutsutakse. Olgu idealistlik, aga minu mõistes see ongi normaalne demokraatia: rääkida oma mõtteid oma nime alt, vastutada ise ja teada, et ka sinu kõrval on samasugused vabad ja vastutusvõimelised kodanikud :)
Tänan veelkord artikli eest!
Seotud lood
Politoloog Rein Toomla ütles, et kui IRLi liikmed massiliselt erakonnast lahkuvad ning see laguneb, võib valitsuse jätkamine olla varem või hiljem küsimärgi all.
Praeguseks 150 liikmega MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik kasvab iga päevaga, kuid ei kiirusta erakonnaks muutumisega, ütles ühingu juhatuse liige Toomas Kalmus.
Varem Eesti Keskerakonna ridadesse kuulunud politoloog Peeter Taim ütles, et kolmes parlamendierakonnas käärib silmnähtavalt, suurematest ning inetutest lahkhelidest on praegu vabad üksnes sotsid.
Tunnen teist mitmeid ja mul on teie otsusest kahju, kommenteeris IRLi juht Urmas Reinsalu pea 60 inimese ühiselt erakonnast lahkumist.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele