27. veebruar 2012 kell 14:58

12 nurjunud plaani Putini mõrvaks

Ukraina veebisait vlasti.net loetleb üles 12 varasemat atentaadikatset Venemaa peaminister Vladimir Putinile.

Loetelu algab maist 2000, mil Putin oli veel vähetuntud ja tegi suures poliitikas alles esimesi samme.

Esimene rünnak tema vastu oli kavandatud 24. veebruarile 2000, kui Putin oli Venemaa presidendi kohusetäitja. Tapmise pidid toime panema kaks tšetšeeni snaiprit ja see pidi aset leidma Anatoli Sobtšaki matustel Peterburis.

Teine katse, nüüd juba president Putini vastu, oli kavandatud Jaltasse 2000. aasta augustis, kus SRÜ riigijuhid kohtusid. Infot selle katse kohta on väga vähe – arvatavasti kavandati Putini õhkulaskmist kohtumisele tulekul. Eriteenistus pidas toona kinni neli tšetšeeni ja kaks araablast.

Kolmandat korda üritati Putinit tappa 2001. aasta jaanuaris Bakuus. Katse paljastas Aserbaidžaani eriteenistus. Ka siis võeti üles tšetšeeni jälg, tabati afganistani ja tšetšeeni sõjakogemusega Kjanan Rostam. Eelmise aasta lõpus pidi lõppema Rostami karistusaeg Aserbaidžaani vanglas.

Neljas katse oli samuti planeeritud moslemiriiki, Iraani, kus terroristid pidid kaugjuhtimisega laskma õhku masina, millest möödub presidendi auto.

Viiendaks võib arvata juhtumit, kus 38aastane Vladimirski oblasti külaelanik üritas saada Putini jutule. Veebruaris 2002 teatas kummaline maainimene Kremli turvameestele, et on Putin. Mees saadeti joonelt psühhiaatriakliinikusse.

Vaid mõni päev hiljem astus 75aastane pensionär Sergei Romaškin, käes püstol ja mingi seguga pudel, presidendi administratsiooni vastuvõttu ja lasi endale kuuli pähe. Arvatakse, et skisofreenikuks tunnistatud pensionäri tegelik sihtmärk oli Putin.

Seitsmes üritaja oli Udmurtia elanik Vladimir Širokov, samuti vaimselt ebakindel mees. Novembris 2002 sõitis ta mikrobussiga Gasel Lubjankale FSB hoone ette ning teatas, et süütab kohe lõhkeaine, kui talle ei tooda läbirääkimisteks kohale Putinit. Kuna president ei saabunud, andis mees lõpuks alla.

Kaheksas mõrvakatse läheb Tatarstani pensionäri arvele, kes saatis Kremlisse kirja. Kuna ümbrik tundus kahtlane, anti see läbivaatamiseks eriteenistusele, kes avastas valget pulbrit. See osutus jahuks. Invaliidist pensionär kadus müstilisel kombel.

Üheksandast katsest, mis leidis aset 2002. aasta oktoobris, räägiti kogu maailma uudistes. Kaks FSB kaastöölist saabusid Londonisse, et kohtumisel endise kolleegi Aleksandr Litvinenkoga arutada Putini kõrvaldamist. Loosse oli justkui segatud ka vene oligarh, Putini isikilik vaenlane Boriss Berezovski. Vandenõulased leppisid kokku järgnevas: tšetšeeni terroristide abiga korraldatakse Venemaal ringkäiku tegevale Putinile atentaat. Scotland Yard kinnitas seda infot vaid osaliselt.Pärast juhtumile järgnenud polooniumi-skandaali Putini mõrvakatsed mõneks ajaks vaibusid. Teema tõusetus uuesti, kui Putinist sai peaminister ja Medvedevist president – siis hakati rääkima juba mõrvakatsetest tandemile Putin-Medvedev.

Kümnes üritamine oli märtsis 2008. Tadžikk Osmanov pidi oma Moskva üürikorterist snaiperpüssiga tabama Putinit ja Medvedevit, kui need olid teel Kremli poole. Mõned tunnid enne aktsiooni tungisid korterisse FSB töötajad. Eriteenistuse pressiüksus andis pärast teada, et likvideeriti „kriminaalne rühmitus”.

Üheteistkümnenda mõrvakatse sooritas Žiguliga Kremlisse kihutanud mees, kes nimetas end siseluure kaastööliseks.

Kaheteistkümnendaks nimetab Ukraina veebileht juulis 2011 toimunut, kui politsei pidas kinni 30aastase mehe, kes üritas Kremlisse tungida väitega, et tuli palga järele. Mis mehest sai, pole teada.

Venemaa televisiooni Esimene Kanal teatas hiljuti, et Ukraina ja Venemaa eriteenistused nurjasid järjekordse atentaadikatse Putinile.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum