Sirje Rank • 7. märts 2012 kell 6:50

Euroopa Keskpanga bilanss üle kolme triljoni euro, riskid kasvavad

Euroopa Keskpanga bilansi maht ületas läinud nädalal rekordilise kolme triljoni euro piiri, kui keskpank väljastas kommertspankadele enam kui 500 miljardi euro väärtuses kolmeaastase tähtajaga erakorralist likviidsuslaenu.

See on märk, milliseid riske keskpank võtnud on, et euroala võlakriisi ja sellest tekkinud tagasilööke ohjes hoida, kirjutab tänane Wall Street Journal.

3,02 triljoni euroni kasvanud Euroopa Keskpanga bilanss moodustab kolmandiku euroala SKPst. See jätab selja taha nii USA kui Suurbritannia keskpangad - USA keskpanga bilansimaht on võrdluseks 2,9 triljonit dollarit, mis on 19% USA SKPst.

USA investeerimispanga Lehman Brothers kollapsist on Euroopa Keskpanga bilanss kahekordistunud. 2010. aasta maist, mil aktuaalseks muutus Kreeka väljaaitamine, on bilanss kasvanud 50%.

Euroopa Keskpank on teinud euroala riikide võlakirjaturul tugioste 220 miljardi euro väärtuses. Keskpanga peamiseks kriisitõrjerelvaks on aga saanud kahel korral panakdele jagatud erakorralised likviidsuslaenud, mille maht ületab kokku triljon eurot. Suure osa nendest laenudest võtsid Hispaania, Itaalia ja teiste raskustes euroala riikide pangad.

Euroopa Keskpank loodab, et likviidsuslaenud jõuavad ringiga ergutama Euroopa majandust. Seni on aga pangad laenatud raha suuresti Euroopa Keskpanga deposiiti tagasi parkinud. Esmaspäeval löödi üleöö deposiidis 828 miljardi euro tasemel uus rekord.

Võlakirjade tugiostude ja likviidsuslaenudega on Euroopa Keskpank ja kogu 17 keskpangast koosnev eurosüsteem võtnud märkimisväärse riski. Kui pangad ei suuda laene tagasi maksta või laenutagatiste väärtus väheneb, riskivad kahju kanda nii Euroopa Keskpank kui eurosüsteemi keskpangad. Suurima löögi all oleks Saksa keskpank. Saksa keskpanga juht Jens Weidmann ongi riskide eest hoiatanud ning kritiseerinud lõdvemaks lastud tagatisreegleid.

Euroopa Keskpanga viimasel pressikonverentsil möönis keskpanga juht Mario Draghi, et riskid on kasvanud, kinnitades samas, et neid juhitakse hoolikalt.

Hetkel kuum