Sirje Rank • 15. märts 2012 kell 7:36

Soome võib uuesti tõsta toiduainete käibemaksu

Soome päevalehe Helsingin Sanomat andmeil kaalub eelarvesse lisatulusid otsiv Soome valitsus ühe võimalusena ka toiduainete käibemaksu tõstmist praeguselt 13 protsendilt 17 protsendile.

Nädala pärast koguneb Soome valitsus, et arutada, kust miljardite ulatuses kulusid kärpida, milliseid makse tõsta ning millised saavad olema majanduspoliitika suunad aastateks 2013-2016.

Toiduainete käibemaksu tõstmine oleks poliitiline kompromiss, mis tooks valitsuse allikate sõnul eelarvesse lisatulu 500 miljonit eurot aastas, kirjutab leht.

Mingeid otsuseid selles osas siiski veel pole.

Toiduainete käibemaksu langetamises leppis Soome eelmine koonderakonna ja keskerakonna valitsus kokku 2007. aastal. Maksukärpe eestvedaja oli toona keskerakond, mis nüüd on opositsioonis. Koonderakond suhtus maksukärpesse leigelt ning sotsid olid vastu.

Kauplustes müüdava toidu käibemaks otsustati toona kärpida 17 protsendilt 12 protsendile. 2009. aastal otsustati kauplustes müüdava toidu käibemaks tõsta 13 protsendile ja langetada restoranitoidu käibemaksu 22 protsendilt 13 protsendile.

Soome rahandusministeeriumi detsembrikuise hinnangu järgi tuleb valitsusel kokkuhoiukohti leida 3,5-5 miljardi euro ulatuses. Soome selle aasta majanduskasvuks prognoositi 0,4%.

Hesari andmeil on ministeerium vahepeal prognoosi tõstnud, mistõttu kärpevajadused on mõnevõrra väiksemad. Toidu käibemaksu tõstmine on üks võimalikke lisatulu kohti.

Hetkel kuum