Rainer Saad • 27. märts 2012 kell 17:38

Kärpekavad võivad Hispaania abipaketini viia

Sügavad kärpekavad võivad Hispaaniale tähendada aastaid majanduslikku seisakut, mis võib riigi lõpuks abipaketini viia.

Kuna Hispaania majandus kõigub viimase kolme aasta jooksul teise languse äärel ning töötuse määr ja laenamiskulud jätkavad tõusmist, siis võib riik kogeda samasugust kaotatud kümnendit nagu Jaapani majandus 1990ndatel, millest ikka veel ei ole täielikult taastutud.

Euroopa Liidu survele vähendada defitsiiti ning järgida uusi eelarve reegleid, on peaminister Mariano Rajoy lubanud reedel tutvustada eelarvet, mis on väga-väga karm.

„Me oleme Euroopaga sõlminud enesetapu pakti,” ütles London School of Economicsi ja Hispaania mõttekoja Fedea majandusteadlane Luis Garicano. „Euroopa peab saama aru, et see on allakäigu spiraal, mitte abivahend.”

Hispaania majandus on kaks korda sama suur kui Iirimaa, Portugali ja Kreeka majandused kokku.

Itaalia peaminister Mario Monti on öelnud, et Hispaania võib eurotsooni sügavasse langusse tagasi tirida.

Hispaania majandusmured algasid neli aastat tagasi aastakümne kestnud kinnisvaramulli lõhkemisega. Käesolevaks aastaks prognoositakse Hispaania majanduse languseks 1,7%.

Eluasemehindade langus 2011. aasta neljandas kvartalis ulatus 11,2 protsendini ning kukkumisruumi võib olla veel 30%. Ehitussektoris on kaotatud palju töökohti ning paljud madala kvalifikatsiooniga ehitajad on tööta.

Töötus on kaks korda suurem Euroopa Liidu keskmisest, sealhulgas noorte töötus on 50% ning vaesuse tase tõuseb kiiremini kui üheski teises Euroopa riigis.

 

Hetkel kuum