10. aprill 2012 kell 7:53

Lepik: Euroopas tuleb veel võlakriisilaineid

Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepiku hinnangul tegeletakse võlakriisi ohjeldamiseks õigete asjadega, kuid siiski tasub uut kriisilainet oodata.

"Paraku on tõenäoliselt veel tulemas Euroopa võlakriisi laineid, enne kui saab öelda, et siit hakkab olukord paremaks minema. Seega kinnitage turvavööd, 2012-2013 on Euroopa jaoks väga turbulentsed aastad," kirjutab ta värskes kommentaaris.

Kuigi võlakriisi ohjeldamisel on tehtud vigu, liiguvad mitmed asjad siiski õiges suunas - lõpuks on riigid asunud kärpima ning eelarveid selgemalt tasakaalu poole lükkama ning tegeletakse riigisektori reformimise ja efektiivsemaks muutmisega. "Pikad ja aeglased protsessid, kuid vähemalt ravi siiski toimub. Selle tulemusena peaks euroala eelarve defitsiit tulema sel aastal 3,7% juurde, samal ajal kui USA eelarve defitsiit on jätkuvalt 9% juures - Euroopa kriis on sundinud Euroopa lõpuks tegutsema," prognoosis ta.

Kuigi Euroopa makronumbrid on praegu selgelt halvemad kui USA omad, peab ta Euroopa majanduslikku perspektiivi kolme kuni viie aasta lõikes isegi paremaks. "USA-l on see ravi ilmselt alles ees seismas. Meenutage kas või Eestit aastal 2009 - kohutavad makronumbrid, kuid see oli agressiivse ravi tulemus - kohanemine ehk kärpimine alati lühiajaliselt halvendab numbreid," lisas ta.

Samas on tema hinnangul näha problemaatilisi samme võlakriisiga võitlemisel - näiteks Euroopa liidrid oleks pidanud tema hinnangul juba 2010. aasta suvel Kreekale mitte raha laenama, praeguseks on riigi päästmise hind läinud kordades suuremaks. Samuti ei oleks tohtinud EKP riske arvestades Kreeka (ja ka teiste riikide) võlakirju osta. "Kuid extend and pretend on ju palju lihtsam, pikendame ja tulevikus on see ehk juba kellegi teise probleem," kommenteeris ta.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum