Indrek Kald • 10. aprill 2012 kell 12:33

Sven Mansberg läheb tsikliga ümberilmareisile

Mõne nädala pärast alustavad mootorratastel veidi üle aasta kestvat ümbermaailmareisi ettevõtjad Sven Mansberg ja Juhan Peedimaa.

Mõlemad on varem tegelenud surfamisega ning kuuluvad spordiklubisse TeamExtreme. "Surfireiside puhul tuleb tihti lennata ning maailm võib lennates petlikult väike tunduda. Reisi üheks motiiviks on endale meelde tuletada, et see mitte nii ei ole. Teekonnal satume ilmselt suhteliselt askeetlikesse tingimustesse, mis võiks panna igapäevastest mugavustest uuesti rõõmu tundma. Samuti on meil arvatavasti piisavalt aega üksi olla ja lihtsalt paremaks inimeseks saada," selgitavad rändurid projekti kodulehel.

Reisi ettevalmistus on kestnud üle aasta ning sisaldab tänavu veebruaris tehtud proovireisi Aafrikasse Marokosse. "Ettevalmistuse käigus oleme lisaks erinevatele koolitustele konsulteerinud mitmete kohalikke olusid tundvate inimestega ning teinud palju eeltööd, vähendamaks võimalust liiga keerulistesse piirkondadesse ja olukordadesse sattuda," kirjeldab veebileht projekti algust.

30 riiki ning 45 000 kilomeetrit hõlmav teekond koosneb kolmest osast. Tänavu kevadel-suvel sõidetakse Eestist Musta mereni ja edasi Kesk-Aasia riikide, Kasahstani ning Mongoolia kaudu Kaug-Itta Vladivostokki. Seejärel viiakse tsiklid laevaga Alaskasse.

Sügisel jätkatakse reisi Põhja-Ameerikas. Pärast Kanadat võetakse ette pikem matk USA läänerannikult mööda ajaloolist maanteed Route66 idarannikule New Yorki. Sealt tuuakse mootorrattad laevaga Euroopasse Lissaboni.

Järgmise aasta kevadel sõidavad Mansberg ja Peedimaa Portugalist Hispaania, Prantsusmaa, Belgia, Hollandi, Saksamaa, Taani ja Rootsi kaudu tagasi Eestisse.

41aastasel Sven Mansbergil on kaks ja 36aastasel Juhan Peedimaal kolm last, nendega plaanivad ümbesilmarändurid kohtuda motomatka vaheaegadel, kui tsikleid transporditakse üle ookeanide.

Reis toimub UNICEF Eesti Rahvuskomitee egiidi all ning teekonnal külastatakse ÜRO Lastefondi kohalikke esindusi. "Tahame anda oma vabatahtliku panuse UNICEFi sõnumi levitamiseks ja potensiaalsete annetajate innustamiseks," tutvustavad mehed oma reisi. Tsiklimatka moto on "Life is a gift".

Ettevõtmisest plaanib teha dokumentaalfilmi TV3. Reisi saab reaalajas jälgida aadressil worldride.extreme.ee ja Facebookis.

Mullu oktoobris ilmunud rikaste TOPis oli Sven Mansberg 15,6 miljoni euro suuruse varandusega 129. kohal.

Sven Mansberg, Armin Kõomägi ja Indrek Prants alustasid ülikooliõpingute kõrvalt koos töötamist Guido Sammelseljale kuulunud hulgifirmas Dunker, kus nad olid ametis poolteist aastat, luues 1993. aastal firma Smarten.

1990ndate lõpus ristusid meeste teed jälle Sammelseljaga ja tuldi turule Säästumarketiga, mille hiljem Kesko 600 miljoni krooniga ära ostis. Edasi osalesid nad koos Sammelseljaga Eesti Raudtee erastamisel.

Mansberg, Prants ja Kõomägi löövad finantsinvestoritena kaasa ka Redgate Capitalis, mis on Veikko Maripuu, Mart Altvee ja Aare Tammemäe juhitav varahaldusfirma. Selles projektis on teised finantsinvestorid Skype'i-loojad oma investeerimisfirmaga ASI.

Kevadel 2006 ostsid Mansberg, Prants ja Kõomägi KArvutisalongi, mis nüüd tegutseb Klicki nime all. Meeste äripartneriks on 44 protsendiga investeerimisfirma Askembla. Uutele omanikele oli Klick aga aastaid suur peavalu ning nad pidid kahjumi vähendamiseks arvukalt kauplusi sulgema.

Kolmik Mansberg, Prants, Kõomägi on ajanud ka kinnisvaraäri koos Mati Tusoviga ning arendanud Tallinnas Pärnu maanteel endise Kalevi kommivabriku piirkonda.Koos Prantsiga tegi Mansberg buumiaastatel mitu suurt ostu Tallinna kesklinnas. Üks suuremaid oste oli endise teede- ja sideministeeriumi hoone Viru tänaval 41 miljoni krooni eest, mis hiljem müüdi Äripangaga seotud inimestele.

Samuti ostsid nad Viktor Kaasikult Pärnu mnt 10 kinnistu ja aitasid kunagist rõivatootjat Klementit, ostes ettevõttelt ära kinnistu 53 miljoni krooniga. Mansberg on kuulunud ka Klementi omanikeringi ning olnud nõukogus.

Kui buumiaastatel said Mansberg ja Prants kinnisvara üleshindamise tõttu suuri kasumeid raporteerida, siis kriisiaastatel asendusid kasuminumbrid suurte kahjumitega. Meeste tegemisi jälgis vahepeal ärevusega ka SEB, kes oli nende kinnisvaraprojektide peamine rahastaja.

Juhan Peedimaa on Tartus tegutsenud trüki- ja reklaamiäris.

Hetkel kuum