Ettevõtte juhatuse esimehe Heiki Kranichi allkirjastatud Eesti Loto majandusaruanne süüdistab tarbijakaitseametit võimalikust kehvemates majandustulemustes.
Nimelt, kuigi ettevõtte teenis 2011. aastal 5 miljonit eurot puhaskasumit, oleks müük läinud tunduvalt libedamalt, kui firma saanuks segamatult oma peavõite reklaamida. Seda takistab aga Eesti Loto ja tarbijakaitseameti vaheline kohtuvaidlus, kuna viimane ei luba lotofirmal oletatavaid võite kui eksitavaid reklaamida.
Ühepoolne huvi. Sellist väljaütlemist saab ilmselt tõlgendada mitmeti. Minu hinnangul astus Eesti Loto juht selle vastandumisega valusalt ämbrisse. Kui analoogiat kasutada, võiks mõni viinatootja süüdistada arste, et need hoiatavad alkoholiga kaasnevate kõrvalnähtude eest, mis omakorda kahandab viinamüüki. Nagu arstid seisavad oma patsientide tervise eest, kaitseb tarbijakaitseamet ettevõtete tarbijaist kliente. Ämber on seda sügavam, et tegu pole mitte eraettevõttega, kelle puhul kitsas kasumisoov võiks olla mööndustega mõistetav, vaid riigiettevõttega, kelle sotsiaalsele vastutustundlikkusele on seatud kõrgendatud ootused. Ettevõtte juht peaks seda väga selgelt tajuma.
Ilmselt püütakse vastu vaielda, et nagu iga ettevõtte puhul, oodatakse ka Eesti Lotolt tulemust – võimalikult suurt piletimüüki ja kasumit. Selline argument ei päde. Vastupidi – Eesti Loto ainueesmärk ei tohi olla võimalikult suure kasumi teenimine vahendeid valimata. Sest hasartmängud, on see loto või kasiino, ei ole üks äri teiste kõrval, vaid sarnaselt alkoholi- või tubakatööstusega meelelahutus, millega kaasnevad kahjulikud kõrvalmõjud. Tegemist on äridega, mis balansseerivad eetika piiril. Sellise sõnavõtuga on oht sellest piirist üle astuda.
Reklaamile hoiatus. Nii mõnigi ütleb, et loto on ju süütu meelelahutus. Kuid see on samasugune enesepettus nagu väita, et õlu ja siider ei ole alkohol. Sotsiaalselt vastutustundliku ettevõttena võiks Eesti Loto oletatavate võitude reklaamimise kõrval pigem sama tulihingeliselt arutada oma toodetele võimaliku kaotuse kohta hoiatuse lisamist. See oleks aus: mängimisel on võidu asemel mitu korda suurem tõenäosus rahast ilma jääda ning hullematel juhtudel kaasneb tüsistusena mängusõltuvus.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
5
Puudu on nii valuutast, tööjõust, tarbekaupadest kui veduritest
Viimased uudised
Inimesed, keda kuulates jääksid kõik otsused tegemata
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele