Anne Oja • 17. aprill 2012 kell 14:14

Aavik: see võtaks petturitelt relvad

Skanska EMV juht Andres Aaviku hinnangul võtaks uute töötajate esimesest päevast registreerimine võimaluse, et ettevõtjad õpetavad ümbrikupalga saajaid maksuametnikele oma tegeliku tööle asumise aja kohta valetama.

"Ilmselt parandaks see praegust olukorda küll," kommenteeris Aavik tähelepanekut, et teatud sektorites on maksuametnike sisseastumisel esimest päeva töötavaid inimesi liiga palju.

Maksu- ja tolliamet on juhtinud tähelepanu ehituse, toitlustuse ja hotellinduse kõrgele ümbrikupalgariskile. Esmaspäeval käis amet pressikonverentsil välja idee, et riskisektori ettevõtetelt võidakse tulevikus nõuda uute töötajate arvestuse pidamist juba esimesest päevast või nende registreerimist maksuametis.

"Kontrolli tõhustamine oleks kindlasti hea," leidis Aavik. Ta märkis samas, et Skanska EMV ümbrikupalga maksmist ehitussektoris otseselt ei tunneta. "Need ettevõtted, millega meie suurtel ehitushangetel konkureerime, ümbrikupalka ei maksa. See on neile läbitud etapp. Börsil olles või välisomanikega ei saa sellega riskida," selgitas Aavik.

Aaviku sõnul ei saa ta näpuga näidata ka ühegi väiksema ehitusettevõtte peale, kuid mida tarneahela lõpupoole, seda lühemaks jääb ettevõtete tegutsemisaeg. Tavaliselt lõpetavad sellised ettevõtted tegevuse mitte kõige kenamalt, jäädes võlgu nii maksudes, töötajaile, tarnijaile kui ka pangale, märkis ta.

Aaviku sõnul võiks sundida selliseid ehitusettevõtjaid tegevusala vahetama.

Aavik oli samas päri, et pettust ning pankrotte harrastavate ettevõtete juhtide ja omanike ohjeldamiseks võiks kasutada ärikeeldu. "See võiks olla nagu spordis, kui dopinguga vahele jääd, et alguses on hoiatus, siis võistluskeeld," kommenteeris ta.

Hetkel kuum