Sirje Rank • 22. aprill 2012 kell 10:46

Kreeka Samaras: Meil tuleb kõike muuta

Kreekas lähenevate valimiste eel arvamusküsitluste järgi kõige suurema toetusega partei Nea Dimokratia avaldas täna oma majanduspoliitika platvormi.

„Meie eesmärk on kõike muuta,“ ütles partei liider Antonis Samaras täna Ateenas. „Majanduskasvu mudelit, riigi valitsemise korda. Mitte ainult üht või teist, vaid mõlemat,“ ütles Samaras, kelle esinemine kanti üle ka riigitelevisioonis NET TV.

Samarase sõnul on Kreekas 6. mail toimuvad valimised „kõige kriitilisema tähtsusega“ demokraatia taastamisest 1974. aastal, vahendas agentuur Bloomberg.

Muuhulgas tahaks Nea Dimokratia partei Kreekas jõustada ühetaolise ettevõtte tulumaksu 15% tasemel, et majanduskasv ja investeeringud uuesti käivitada.

Selline maksumäär oleks Kreeka jaoks „revolutsiooniline“, ütles Samaras.

Plaanis on kärpida ka üksikisiku tulumaksu, näiteks langetada kõrgeim maksumäär 32%-le.

Samaras ütles, et partei kavandatavad meetmed aitaks Kreekas majanduskasvu taastada juba tuleval aastal. Madalamad maksud vähendaks maksudest kõrvale hoidmist.

Partei on valmis täitma Kreeka rahvusvaheliste laenuandjate nõudmisi eelarvedefitsiidi vähendamiseks, kuid tegema seda eelkõige  riigi raha raiskamise vähendamise kaudu, mitte pensione ja palku kärpides.

Arvamusküsitlused näitavad, et kreeklased tahaksid 6. mai valimiste järel võimule koalitsioonivalitsust. Parlamendist tõotab aga kujuneda tõeline paabel, kus on esindatud ka paljud kriisi ajal toetust kogunud radikaalsed väikeparteid.

Arvamusküsitlustes on praegu liidrikohal Nea Dimokratia partei, kuid enamusvalitsuse moodustamiseks sellest ei piisa. Küll aga võiks 300-kohalises parlamendis enamuse saada koalitsioonivalitsus koos Pasokiga.

Kreeka kahe suurema partei Nea Dimokratia ja Pasoki koalitsiooni eelistaks vaid 16,3% küsitlustele vastanuist. Ligi veerand peab paremaks koalitsiooni väiksematest tsentrist vasakule jäävatest parteidest.

Valimised toimuvad ajal, mil töötuse määr on Kreekas kerkinud 21%-le ning majandus on languses viiendat aastat järjest. Kaalul on, kas uus valitsus suudab kindlustada Kreeka abilaenuprogrammi tingimuste täitmise. 77% kreeklastest on seisukohal, et valitsus peab tegema kõik mis vaja, et Kreeka euroalal püsiks.

Hetkel kuum