Sirje Rank • 15. mai 2012 kell 10:27

Hollande’i esimene päev ametis: töölõuna Merkeliga

Täna ametisse vannutatud Francois Hollande veedab esimesed tunnid Prantsusmaa presidendina kohtumisel Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, kesk süvenevaid kartusi, et Kreeka ei suuda euroalale püsima jääda.

„Euroala lagunemise teema võtab jälle tuure üles,“ ütles Jefferies Internationali ökonomist Marchel Alexandrovich agentuurile Bloomberg. „Poliitiline määramatus Kreekas on suurem kui kuus kuud tagasi ning Hispaania ja Itaalia majanduse olukord selgesti halvenenud. Kuid ärge muretsege, kõik saab korda, kuna Saksamaa ja Prantsusmaa on valmistumas järjekordseks tippkohtumiseks.“

Hollande astus täna Elysee palees ametisse 24. presidendina Prantsusmaa ajaloos.

„Meie ees seisvateks probleemideks on suur võlakoorem, aeglane majanduskasv, kõrge tööpuudus ja vähenenud konkurentsivõime,“ ütles Hollande oma esimeses kõnes Prantsusmaa presidendina. „Kuid miski pole vältimatu. Tahan Prantsusmaa uuesti ellu äratada ja avada Euroopa jaoks uue tee. Selge siht on maha märgitud ja me mobiliseerime Prantsusmaa jõud.“

Hollande ütles, et esitab ettepanekud euroala finantskriisi ületamiseks, mis kärbivad valitsuse võlakoormat, ergutades samal ajal ka majanduse kasvu.

President nimetab täna ka peaministri ja avalikustab ülejäänud valitsuse liikmed homme. Tõenäoline peaministrikandidaat on Nantes’i linnapea ja sotsialistide fraktsiooni juht parlamendis Jean-Marc Ayrault. Ayrault on germanofiil, keda Hollande on iseloomustanud kui „Saksa tüüpi sotsiaaldemokraati“.

Valimiskampaanias lubas Hollande uuesti kõnelusteks avada euroalal eelarvedistsipliini tugevdava fiskaalleppe, kus tema sõnul on liiga vähe tähelepanu pööratud majanduskasvule. Samuti soovib Hollande näha kriisilahenduses aktiivsemat rolli Euroopa Keskpangal ja Euroopa Investeerimispangal.

Hollande on nimetanud finantsturge oma „põhivaenlaseks“ ning lubanud kaitsta Prantsusmaa sotsiaalset mudelit. Prantsusmaa eelarvedefitsiidist lubab ta jagu saada 2017. aastaks, mis saab olema keeruline ülesanne majanduses, kus kasv on toppama jäänud.

Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert ütles läinud nädalal, et Merkel ja Hollande täna mingeid otsuseid vastu ei võta. Lõuna järel toimub siiski kahe liidri ühine pressikonverents.

Eile, ametisse vannutamise eelõhtul ajakirjanikega kohtudes, ütles Hollande, et kavatseb jääda „tavaliseks“ inimeseks nagu valimiskampaanias sai lubatud. See tähendab ka edasi elamist üürikorteris, mida ta jagab oma elukaaslase, ajakirja Paris Match ajakirjaniku Valerie Trierweileriga.

Selline lihtsus võib Hollande’i lähendada Saksamaa kantslerile, kes samuti elab kortermajas ning teeb oma sisseostud ise.

„Hollande on meesversioon Merkelist: kangekaelne ja kõigutamatu, kes kõigest hoolimata teab, kuidas üksmeelt saavutada,“ ütles Londoni strateegiliste uuringute instituudi juhataja Francois Heisbourg.

Inglise keelt Hollande eriti ei oska, esimene vestlus USA presidendi Barack Obamaga peeti tõlkide vahendusel. Silmast silma kohtub Hollande Obamaga juba 17. mail. Edasi sõidab Hollande Camp Davidisse G8 riikide tippkohtumisele ning siis nädala lõpus Chicagos toimuvale NATO tippkohtumisele.

Hetkel kuum