Ave Lepik • 21. mai 2012 kell 6:16

Ansip NATO tippkohtumisel: kaitsekulud on investeering julgeolekusse

Chicagos eile alanud NATO tippkohtumisel sõnas peaminister Andrus Ansip, et Põhja-Atlandi alliansi ühtekuuluvuse aluseks on tugev riikidevaheline side. Selle tugevdamiseks tuleb aga ka Euroopal näidata, et ta on usaldusväärne partner, panustades kaitsevaldkonda ka rasketel aegadel.

„Suhted Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel on tugevad. Ühendriikide jätkuv pühendumus olla kohal Euroopas on julgustav ning me oleme kindlad, et see suhe jääb Ameerika Ühendriikidele esmatähtsaks,“ sõnas peaminister kohtumisel NATO riikide valitsusjuhtide ja riigipeadega.

Tema sõnul peab selle koostöö tugevdamiseks ka Euroopa panustama enam kaitsevõime arendamisse ja operatsioonidel osalemisse. Selleks peame investeerima kaitsevaldkonda ka rasketel aegadel. „Me peame meeles pidama, et alliansi kõrval on riike, kes ei kahtle oma kaitsekulude kasvatamise vajaduses. Oleme leppinud kokku, et 2% meie sisemajanduse kogutoodangust on minimaalne tase, et säilitada NATO positsioon rahvusvahelise julgeoleku nurgakivina,“ sõnas ta ning tõi näiteks, et 2012.aastal investeerib Eesti 2% SKT-st kaitsevaldkonda.

„Eesti usub alliansi tulevikku ning on valmis investeerima julgeolekusse,“ sõnas ta. Ansipi sõnul on see investeering vajalik riigi ja inimeste turvalisuse tagamiseks.

Chicago tippkohtumine jätkub täna. Keskendutakse kolmele teemale: alliansi eesmärkide saavutamine Afganistanis, NATO kaitsevõime ja toimetulek 21. sajandi väljakutsetega ning suhted NATO partneritega Euroopas ja mujal maailmas.

 

Hetkel kuum