Sirje Rank • 21. mai 2012 kell 6:30

Eesti on eurotormi eest hästi kaitstud

Maailmapanga Euroopa ja Kesk-Aasia piirkonna peaökonomist Indermit Gilli hinnangul on Eesti võimalikuks tormiks euroalal paremini valmis kui paljud teised riigid.

Intervjuus Äripäevale tõi Gill välja kolm põhjust.

Tõenäoliselt hakkavad turud riikidel rohkem vahet tegema, kelle rahandus on korras ja kellel mitte. "Selles mõttes näeb Eesti väga hea välja, Eesti riigi rahandus on uskumatult hästi korras," ütles Gill. "Sellised asjad on edaspidi veelgi olulisemad."

Teiseks on oluline, et Eestil on kõige tugevamad kapitali ja tööturu sidemed riikidega, mis on ise tugevad ja väga hästi juhitud, s.o Soome ja Rootsiga. Leedul näiteks olid enne kriisi peamised tööturu sidemed Hispaania ja Iirimaaga.

Kolmandaks nimetas Gill kaubandussuhteid. Eesti eksporditurgudeks on Soome ja Rootsi ning Euroopa Liit. Euroalal on aga ka Saksamaa, mille majandus kasvab.

Ja kui Eesti on arendanud suhteid arenevate riikidega, mille arvele on 2005. aastast langenud enam kui pool maailmamajanduse kasvust, siis aitab ka see Eestit.

"Keegi ei ole sellise sündmuse puhul immuunne, kuid Eesti on kõike arvestades heas seisus," ütles Gill. "Ja seda kõike väga "vanamoeliste" asjade osas - riik on hästi majandatud, finantssektor tugevamaks muutunud ja peale selle on ka õnne olnud - kõige tihedamad sidemed on riikidega, millel läheb hästi," ütles Gill. "Mulle tundub, et Eesti on paremas positsioonis kui enamus riike Euroopas."

Hetkel kuum