Rainer Saad • 3. juuni 2012 kell 17:47

Soros: jäänud on kolm kuud euro päästmiseks

Investor George Sorose sõnul oleme murdepunktis, aga pärast kolme kuud hakkavad turud nõudma rohkem kui euroala valitsused suudaksid pakkuda.  

"Me oleme murdepunktis. Peale järgnevat kolme kuud hakkavad turud nõudma enamat, kuid valitsused ei suuda nende vajadustele vastu tulla," hoiatas Soros Trento majanduskonverentsil, vahendas CNBC.

Soros võrdles Euroopa Liitu poliitilise mulliga, mis võib eurotsooni võlakriisi tagajärjel lõhkeda.

"Buumi hetkel oli Euroopa Liit see, mida psühhoanalüütik David Tuckett kirjeldas kui fantastilist objekti - eluvõõras, kuid tohutult atraktiivne," ütles Soros. "Tagantjärele on nüüd selge, et peamine probleem seisneb selles, et liikmesriigid loovutasid oma õigused Euroopa Keskpangale raha emiteerimiseks. Nad ei teadnud, mida see tähendas ja seda ei teadnud ka Euroopa ametivõimud."

Sorose sõnul süüdistatakse liiga palju euroala perifeeriariike, kuid võlausaldajad, sealhulgas ka Saksamaa peavad samuti vastutust kandma.  

"(Eurotsooni) keskosa vastutab vigase süsteemi loomise eest, vigaste lepingute kehtestamise ning ekslike poliitiliste sammude jätkamises ning liiga hilja reageerimises," ütles Soros.

Suurinvestor usub, et Saksamaa teeb lõpuks kõik euroala püsimiseks, kuna eurotsooni lagunemisega kannaksid Saksamaa pangad suuri kahjumeid ning Saksa margale üleminek kahjustaks eksporti.

Hetkel kuum