Sirje Rank • 1. august 2012 kell 19:11

IMFi juht tunnustas Kreekat

Rahvusvahelise Valuutafondi juht Christine Lagarde kaitses kreeditoride rolli Kreekas ning ütles, et riik on teinud edusamme, ehkki struktuursed muutused majanduses vajavad süvendamist.

„Kui ma vaatan tagasi algsele programmile ning Kreeka majanduse ja rahva edusammudele, siis on see muljetavaldav,“ ütles Lagarde täna Washingtonis agentuuri Bloomberg vahendusel. „Ära teha on veel palju,“ lisas ta.

"IMF ei lahku kunagi läbirääkimiste laua tagant,“ vastas Lagarde küsimusele IMFi rollist Kreekas. „Kas IMFi usaldusväärsus sellest kannatab? Ma teen kõik selleks, et seda ära hoida,“ jätkas ta.

Kreeka eelarvedefitsiit alaneb tänavu 7%-le SKPst ning tuleval aastal 2,7%-le. Kreeka peaminister Antonis Samaras jõudis täna kahe koalitsioonipartneriga kokkuleppele täiendavates eelarvekärbetes 11,5 mld euro suuruses mahus, mis on IMFi ja ELi abilaenu väljamaksete jätkumise tingimuseks

Lagarde tunnustas ka Hispaaniat. „Kui me vaatame seda, mis Hispaania juba teinud on ja teha plaanib, ei oleks sinna palju lisada, kui Hispaania oleks IMFi programmiriik,“ ütles Lagarde.

Hispaania esitas juunis taotluse abiprogrammiks pankadele kuni 100 miljardi euro suuruses summas ning pingutab, et täismahus abipaketti vältida ja mingigi juurdepääs kapitaliturgudele lahti hoida.

Lagarde lisas, et kõik poliitikakujundajad peaksid olema „kriisihalduse režiimil“ ning väljendas lootust, et euroala liidrid „annavad teada, milline on eurooplaste visioon euroala tulevikust. Seda mitte vaid järgmiseks kolmeks nädalaks, vaid järgnevateks aastateks, et investorid, kes ostavad Hispaania ja Itaalia kümneaastase tähtajaga võlakirju, teaksid täpselt, mida Hispaania ja Itaalia endast kümne aasta pärast  kujutavad.“

Hetkel kuum