Rainer Saad • 10. august 2012 kell 7:41

Turvasadam investoreile

Austraalia pankade aktsiaid vaadatakse globaalses mastaabis kui uut turvasadamat, kuna USA ja Euroopa pangad seisavad silmitsi suurema õigusliku kontrolliga.

Suurbritannia pangast Standard Charteredist sai hiljuti viimane pank, mida süüdistatakse Ameerika Ühendriikide rahapesuvastase seaduse rikkumises. Varem on süüdistatud HSBC-d rahapesu lubamises enda Mehhiko filiaalis. Lõuna-Korea teatas eile, et asub uurima mõlema panga kohalikke üksuseid antud süüdistuste tõttu.

Kuid need regulatiivsed riskid ei mõjuta Austraalia pankasid, ütles Sydney’s asuva CLSA pangandusanalüütik Brian Johnson CNBC-le.

„Kas Austraalia pankadel on olnud selliseid riske nagu HSBC-l ja Standard Charteredil? Arvestades, et tõenäoliselt seda ei juhtu, ütleks ma Austraalia pankade kohta, et neist on saamas panganduse turvasadamad,” ütles Johnson.  

Austraalia pangad on hästi kapitaliseeritud ning halbade laenude osakaal on väga madal ehk umbes 1,75% kõikidest laenudest. USAs ja Euroopas on halbade laenude oskaal kuskil 5-6%, ütles Sydney’s asuva AMP Capitali peaökonomist ja investeerimisstrateegia juht Shane Oliver.

„Võrreldes Euroopa ja USA pankadega, on Austraalia pangad kindlasti turvasadam,” ütles Oliver CNBC-le. „Nende omakapitali tootlus on umbes 15 protsenti, USA pankadel on sellest ainult pool ning Euroopa pankadel on see nullilähedane. See peegeldab viimaste aastakümnete tugevamat regulatiivset keskkonda, tugevamaid kinnisvarahindu ning konservatiivsemaid laenamistavasid.”

Eeliseks on ka Austraalia pankade kõrged dividendid.

„Võttes arvesse paremaid fundamentaalnäitajaid, sealhulgas 8 protsendilist dividenditootlust, on nad hea investeering, eriti praeguse Euroopas valitseva riski tõttu,” ütles Oliver.

Hetkel kuum