14. august 2012 • 4 min
Jaga lugu:

Ehitus. Õhufiltrite vahetamise kunst

Igas ventilatsiooniseadmes asuvad õhufiltrid, mille eesmärk on hoida siseruumide õhk, aga ka ventilatsiooniseade puhas ja tolmuvaba. Ermeesia OÜ ning Camfil Farri filtrite esindaja Marko Poogna sõnul unustatakse õhufiltrite vahetamise ajal ära, milleks neid üldse vaja on. Kvaliteetsete filtrite kasutamine hoiab aga tervist ja säästab raha.

“Keegi ju ei vala auto mootorisse vett, ikka õli. Ostetakse tavaliselt parimate omadustega õli,” tõi Poogen paralleeli. Kontorites aga on tavaks teha filtrivahetus ära ning hooldamine jäetakse unarusse. Või teine versioon – filtreid vahetatakse liialt tihti. Makstakse nii raha kui ka tervisega.

“Vahetuse juures on enim levinud arusaam, et mida tihedamini filtreid vahetada, seda parem,” sõnas Poogen. Tema sõnul peaks tihedusele ­eelistama kvaliteeti. “Õhufiltrite vahetamise juures määrab nende eluea filtri pindala, ühe sama raami mõõdu juures võib olla pindala alla ühe ruumeetri, kuid ka kuus-seitse ja enam.”

Tihedam filter kestab kauem. Filtri puhul kehtib lihtne reegel: suurendades filtri pindala 20 protsenti, on eluiga pikem 40 protsenti. Samuti vähendades pindala 20 protsenti, on eluiga vastavalt lühem. Ka on suurem rõhukadu, seega tarbib seade rohkem elektrienergiat.

Poogna sõnul ei pane kliendid tihti tähele, kas vahetatav filter vastab seadme tehnilises passis olevatele andmetele, rääkimata sellest, kas õhufiltritel on olemas mõni sertifikaat.

“Tavaline on näiteks, et kottfilter, mis on originaalis 600 mm kotipikkusega, asendatakse 500 mm kotipikkusega filtriga, mis tundub väikse vahena, kuid pindala on juba peaaegu 20 protsenti väiksem. See omakorda tähendab 40 protsenti lühemat eluiga,” tõi Poogen näite.

Tihe vahetus võib kasulik olla. Filtrivahetajad nendivad, et asjal on kaks poolt. “Tihe filtrite vahetus ei tee midagi halba, hoopis vastupidi, see on tervitatav. Rahaline kaotus on suhteline. Filtri vahetusega paraneb ju õhu kvaliteet ja koos sellega ruumide sisekliima ning inimeste mugavus. Filtrite maksumus on suhteliselt väike võrreldes mõne muu kinnisvara hooldustöö maksumusega,” sõnas Aerogrupi projektijuht Tõnis Kruzman. Ta nentis, et kulud võivad küll tiheda filtrivahetamisega suuremaks minna, ent see-eest on tagatud kontoris tervislik õhk.

Kruzmani kogemus näitab, et paljuski määrab filtrite vahetuse vajaduse hoone ja ruumide kasutusotstarve, kasutustihedus ja sisekliima kvaliteet. “Väga palju mõjutab ka hoone asukoht (kesklinn, äärelinn), välisõhu saastatus (heitgaasid, tolm jne) ja seadmete eripära,” nentis Kruzman.

Kontroll paar korda aastas. Hea hooldaja ei vea küll oma klienti ninapidi, kuid klient võib alati ise jälgida filtrite täituvust ehk mustuse taset, kontrollida seadme parapeetreid – rõhkude vahesid, tootlikkust – ja kontrollida hoolduse käigus tehtavate tööde kvaliteeti. Kuzmani sõnul võiks perioodiliselt 1–2 korda aastas kontrollida ventilatsioonisüsteemi puhtuse taset.

Kui ventilatsiooniseadme lähedal on õhuvõtt tänavalt, kus keerutab tolm, siis lähevad ka filtrid Nordic-Filtersi juhatuse liikme Ever Lipu sõnul kiiremini mustaks. “Sellisel puhul tuleb filtreid tihedamini vahetada. Hoolduse edasilükkamine toob kaasa õhu hulga vähenemise. Filtrite vahetus on soovituslik vähemalt kahel korral aastas – enne kütteperioodi ja pärast seda,” rääkis Lipp.

Kuidas aga aru saada, et filter ei pea enam vastu? “Pikalt vahetamata filtrid deformeeruvad ja sünteetika rebeneb ning selle tulemusena satuvad filtrisse kogunenud bakterid ja tolm ventilatsiooniseadmesse ning ruumidesse,” kirjeldas Lipp. Õhufiltri eluiga aga sõltub teda läbivast õhuhulgast ja visuaalsel vaatlusel on keeruline filtri kasuteguri jääki hinnata. “Pigem tuleb õhufiltrite vahetust planeerida hooldusvälba põhimõttel kaks korda aastas, kuna saastunud filtriga kaasneb ka elekrienergia kulu,” selgitas Lipp.

 

Tasub teada

Filtri vahetamise ABC

Suurim viga on filtrite mittevahetamine – sellega ohustatakse oluliselt õhukvaliteeti ning seadmete korrektset toimimist. Lisaks ohustatakse oluliselt hoones viibivate inimeste tervist, suureneb oluliselt ventilatsioonitorustiku mustuse tase.Liiga harv filtrite vahetamine kokkuhoiu eesmärgil ei ole kasulik. Saavutatud säästust võib kujuneda tulevikus mitu korda suurem kulu.Kindlasti jälgida, et kasutatakse ka õiget filtrit (filterklassid EU3 kuni EU9 jne).

Viis viga ventilatsiooni hooldusel

1. Ei hooldata seadmeid õigeaegselt – peab jälgima seadmete parameetreid, rõhkudevahet, tootlikkust, temperatuuri jne, seadmete tootjate  soovitusi, hoone asukohta ja kasutustihedust.2. Ei vahetata filtreid õigeaegselt. Filtreid peab vahetama 1–2 korda aastas või tihedamini.3. Ei jälgita ventilatsioonitorustiku ja plafoonide seespidist puhtuse taset.  Regulaarne torustiku seespidine puhastamine aitab tagada õhukvaliteedi taset.4. Muudetakse süsteemi häälestust ja plafoonide asendit. Tasakaalus süsteem tagab ühtlase ja nõuetekohase õhuvahetuse ja parema sisekliima.5. Kasutatakse odavaid  ebakvaliteetseid ja sageli ka valesid õhufiltreid, mille tööefektiivsus on madal ja eluiga lühike.

Allikas: Äripäev

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt