14. august 2012 kell 21:00

Kas Saksamaa paneb euro referendumile?

Saksamaal on hakanud levima arvamus, et euroalal jätkamine ja euro kasutamine valuutana tuleks panna rahvahääletusele, kirjutas investeerimisalase ja makromajandusliku nädalakirja autor John Mauldin.

Saksa opositsiooniline erakond SPD on referendumi välja pakkunud ja ka Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble rääkis sellest juulis.

“Üha häälekam referendumi nõudmine tuli mulle üllatusena,” kirjutas Mauldin. Lisaks kahtlustab ta, et isegi kui Saksamaa konstitutsioonikohus lubab presidendil allkirjastada Euroopa stabiilsusmehhanismi, võivad sellega kaasnevad tingimused olla nii karmid, et see mõjutab rängalt kantsler Angela Merkeli ja Saksamaa tegevusvabadust. Kohus võib keelata ESMi võimendada.

Surve Merkelile. “Minu üks suur mure on Merkel, kes ei ole rahvale müünud euroala ja euro päästmise ideed, eelistades hoida kõike salajas, suitsustes ruumides kinniste uste taga,” jätkas ta.  “Küsimus ei ole selles, kas Merkel ja Saksa poliitikud toetavad eurot. Üha kasvav opositsioon tema enda koalitsioonipartnerite seas ja SPD sõnum viitavad sellele, et Merkel peab tegema toetuseks järeleandmisi, mis muudab riski/tulu suhet.”

Hiljutised küsitlused näitasid, et sakslased mõistavad majandust tabavaid kulusid, kui euroala laguneb, kuid toetus ühisrahale paistab kahanevat. Populistlikud poliitikud mängivad rahvaga, mis vaid halvendab olukorda.

Saksamaa koalitsioonis osalevate ärimeelsete vabade demokraatide parlamendi fraktsiooniliider Rainer Bründle ütles reedel, et võime jõuda punkti, kus Euroopa referendum muutub hädavajalikuks.

Erinevad referendumisoovid. Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) juht Horst Seehofer on nõudnud suisa mitut referendumit. Rahandusminister Wolfgang Schäuble on rääkinud üleriigilisest ELi referendumist.

Sellist referendumit võib minna tarvis, et saada legitiimsust riigi funktsioonide andmiseks Brüsselile.

Spiegel Online tõi välja variandid, kuidas referendum võiks toimuda. Esimene variant on vabatahtlik, kuna Saksamaa põhiseadus ei näe ette otsest demokraatiat. Teine variant on pealesunnitud referendum.

 

Taust

Saksa erakonnad

Paremtsentristlikud on valitsuskoalitsiooni liikmed Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle sõsarpartei Baieri liidumaal Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU). Valitsuskoalitsiooni kuulub veel parem-liberaalne Vaba Demokraatlik Partei (FDP).Opositsiooni moodustavad kõik vasakpoolse suunitlusega erakonnad: Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD), Rohelised (Bündnis 90/Die Grünen) ja Vasakpartei (Die Linke).

Allikas: välisministeerium

Hetkel kuum