Ave Lepik • 4. september 2012 kell 7:36

IRL tahab muuta lastetoetuste süsteemi

Võimpupartei IRL soovib, et neljanda ja enama lapse vanemale tuleb maksta vanematoetust 169 eurot kuus ning tahab käivitada üksikvanemate elatisraha riikliku tugisüsteemi.

IRLi eestseisus tegi koalitsioonipartnerile ettepaneku kutsuda kokku töörühm, et üle vaadata laste- ja peretoetuste muutmise ettepanekud, vahendab partei pressiteade.

Erakonna eestseisus leiab, et vajadustepõhiste lastetoetuste rakendamine on vajalik, kuid nende mõju tagamiseks tuleb lastetoetusi maksta sõltumata toimetulekutoetuse saamisest. Samuti soovib IRL, et neljanda ja enama lapse vanemale tuleb maksta vanematoetust 169 eurot kuus ning käivitada üksikvanemate elatisraha riiklik tugisüsteem. 

„Praeguse süsteemi kitsaskoht on, et selle järgi arvestatakse toimetulekutoetuse määramisel lastetoetused pere sissetulekute hulka, mis tähendab, et kui kõige vaesemate perede laste toetused tõusevad, võivad need pered jääda ilma toimetulekutoetusest," ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna. "See aga muudab nende majandusseisu veelgi raskemaks. Tulemuseks on absurdne olukord, kus laste vaesuse leevendamise asemel tõukame nad veelgi raskemasse olukorda ja see ei saa olla vajaduspõhiste lastetoetuste rakendamise eesmärk.“

Tsahkna sõnul tuleb kokku kutsuda töörühm, et arutada võimalusi vaesuses elavate laste olukorra parandamiseks.

Kindlasti tuleb tema sõnul ka vanematoetuse saajate ringi oluliselt laiendada. „Paljud kolme ja enama lapsega pered elavad vaesuspiirist allpool, isegi kui mõlemad vanemad töötavad. Seepärast teeme ettepaneku, et vanematoetust tuleb maksta alates neljandast lapsest praeguse seitsmenda asemel. Sel juhul hakkaks saama kõik nelja ja enama lapsega vanemad 169eurost vanematoetust kuus,“ selgitas Tsahkna.

Kõige keerulisemas olukorras on Tsahkna hinnangul aga üksinda last kasvatavate vanemate lapsed. Seepärast tuleb tema sõnul välja töötada ka üksikvanemate elatisrahade riiklik tugisüsteem, mis tagab elatisraha maksmisest kõrvalehoidjatelt raha kättesaamise. 

IRL on ettepanekud edastanud koalitsioonipartnerile ja suure tõenäosusega koguneb laste- ja peretoetuste töörühm juba lähinädalatel.

Hetkel kuum