19. september 2012 kell 18:22

Capital: Baltikumist jätkub krediidi väljavool

Püsib Ida-Euroopas risk eurokriisi laienemiseks, kuna see ala sõltub paljuski välislaenudest, siin on krediidi puudus ja halvaksläinud laenude kõrge tase.

Balti riikides ja Ungaris jätkub krediidi väljavool, samal ajal on näha märke Poola laenuaktiivsuse aeglustumisest, kirjutas Liza Ermolenko, arenevate turgude analüütik Capitalis.

Lühiajaline välisvõlg on Capitali sõnul Eestis 25,8% SKP-st, Lätil 35,7% ja 14,6% Ungaril.

Ermolenko lisas, et halvaksläinud laenude osakaal kogu laenumahust on Leedus kuni 18%, Rumeenias 15,9% ja Bulgaarias 14,9%. Välisvaluuta laenud moodustavad kogu laenumahust 80,9% Lätis, 73% Leedus ja 64,3% Rumeenias.

Lääne pangad on viimase aasta jooksul 15 miljardit eurot kapitali Ida-Euroopa pankadest välja tõmmanud ja need väljavõetavad summad ei vähenenud peale detsembris alanud Euroopa Keskpanga pikaajalisi refinantseerimise programme, kirjutas Ermolenko.

“Me kardame, et Euroopa Keskpanga nii nimetatud OMT (Outright Monetary Transactions) programm võlakirjade ostmiseks lükkab eurokriisi süvenemist lihtsalt edasi,” kirjutas Ermolenko. Ta lisas, et kui neil on õigus ja pinged eurotsoonis suurenevad, on Euroopa arenevate turgude pankadel märgatavalt raskem oma võlgasid refinantseerida.

Autor: Teele Liblik

Hetkel kuum