Indrek Kald • 10. oktoober 2012 kell 11:20

Uuring: ülevõtmisjulgus ettevõtjate seas kasvab

Vaatamata majanduse püsivale ebakindlusele on kasvanud Balti riikide ettevõtjate valmidus pidada ühinemis- ja ülevõtmisläbirääkimisi ning seda ka väljaspool regiooni.

Teist aastat Balti riikide ettevõtete seas läbi viidud ühinemiste ja ülevõtmiste turu-uuring näitab, et ettevõtete osanike ning investorite ootused kattuvad üha enam just Eestis ja Leedus. Seega võib neilt turgudelt järgmise 12 kuu jooksul oodata senisest rohkem ülevõtmistehinguid.

"Kahel eelmisel aastal Balti riikides sõlmitud ühinemis- ja ülevõtmistehingud olid tingitud eelkõige seoses majanduslangusega suurettevõtetes läbiviidud sisemistest restruktureerimistest, mille käigus müüdi maha põhitegevusega mitteseotud ettevõtted. Praeguseks on need tegevused suures osas lõpule viidud," kommenteeris Soraineni regionaalse ühinemiste-ülevõtmiste ning erakapitali töörühma juht Toomas Prangli.

"Uus olukord on omaks võetud ning nüüd ollakse julgemad ka suurematele tehingutele mõtlema," lisas ta.

Tehingute sõlmimise peaeesmärk on tema sõnul uutele turgudele ja turusegmentidesse laienemine. Kuigi üldises plaanis pole Balti ühinemiste-ülevõtmiste turg hetkel nii aktiivne kui kiire majanduskasvu aastail, võib uuringutulemusest järeldada, et Balti ettevõtted suhtuvad ülevõtmistesse varasemast julgemalt, teatas Sorainen.

Kui möödunud aastal kaalus teise äri ülevõtmist 50% vastajatest, siis tänavu tõusis vastav näitaja 57%-le, kusjuures suurima kasvu tegi läbi just kindlalt jah vastanute osakaal.

Ülevõtmistehingutega kaldutakse eelkõige omandama ettevõtte enamusosalust (enam kui 50% osa- või aktsiakapitalist), kuigi võrreldes möödunud aastaga on nende ettevõtjate osakaal vähenenud 76%-lt tänavu 64%-le.

Sama trendi võib täheldada ka potentsiaalsete osaluse müügist huvitatud ettevõtete ootustes. Seega on head eeldused ülevõtmistehingute läbiviimiseks turul olemas.

Huvitav tendents, mis näitab Balti riikide ettevõtete huvisfääri laienemist, on suurenev huvi võimalike ülevõtmiste suhtes väljaspool Balti turgu. See seletab ka, miks endisest rohkem kaalutakse rahvusvaheliste või välismaiste investeerimispankade kaasamist ühinemis-ülevõtmistehingute nõustamisel.  

Sorainen toob välja, et 41% uuringus osalenud ettevõtjaist, kes on mõelnud osaluse müümisele, ei tea veel täpselt, kui suurt osa nad oleksid valmis müüma. Seega tuleb uuringutulemuste põhjal tõdeda, et praeguses äraootavas majandussituatsioonis – kus järgmise aasta kasvuprognoos on ebaselge –, on ka paljud ettevõtted tuleviku suhtes jätkuvalt ebakindlad.

Balti ühinemiste ja ülevõtmiste turu-uuring viidi läbi septembris advokaadibüroo Sorainen poolt koostöös meediaväljaannetega Äripäev, Dienas Bizness ja Verslo Žinios teist aastat järjest. Turu-uuringu käigus Eestis, Lätis ja Leedus küsitleti enam kui 130 erinevas majandussektoris tegutsevat ettevõtet.

Hetkel kuum