• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Vooglaid: ma pole ühelegi poliitikule tankist olnud

  Reformierakonna suurannetaja Märt Vooglaid andis intervjuu oma sidemete kohta advokaat Helmut Pikmetsa, ettevõtja Neinar Seli ja peaminister Andrus Ansipiga pärast seda, kui ta oli e-kirja teel küsimused läbi lugenud.

  Intervjuu Märt Vooglaiuga.
  Kuidas Teile sobib, kas saame kokku ja arutame neid asju? Olen kogu nädala Tallinnast ära. Minu arust need küsimused… Ma saan aru, kuidas te üritate neid küsimusi siduda advokaat Helmut Pikmetsa ümber. Vastan teile väga lühidalt. Vaadake, kui mina tellin tööd samast büroost, kust keegi teine tellib tööd, ei ole võimalik tuletada siit Neinar Seli ega Andrus Ansipit või keda iganes.
  Pikmets on vist, ma ei viitsi isegi täpsustada, väga lühiajaliselt olnud nõukogu liige. Aga see oli selle pärast, et ettevõttel oli väga suur osakapital. Oli nõue, et oleks nõukogu liikmed. Ma olen Varuli büroo klient olnud aastast 1999 isegi. Kui tahate siin Ansipit või Pikmetsa siduda, siis palun, aga minu puhul olete küll väga valel teel.
  Ütlete, kui tahate Ansipit ja Pikmetsa siduda, siis palun. Mis seosed Ansipil ja Pikmetsal on? Tütarlaps, lõpetage ära! See ongi samamoodi. Kui te tahate kuulata ühte meie juttu ja ühte sõna välja võtta ja pärast öelda, et Vooglaid ütles nii, see on…
  Ma sellepärast küsingi üle, et mitte seda välja kiskuda. Rääkige Pikmetsaga! Mina tuletan teie küsimustest, et te tahate sinnapoole siduda… Kui see on teie eesmärk, ega te olete ju selles mõttes nahaalsed. Te olete ju nahaalsed!
  Kas Helmut Pikmets on esindanud Andrus Ansipi ärihuvisid? Kust kohast m i n a seda tean?
  Ehk teate, küsin. Veel kord, vaadake, enne ütlesin teile – ma ei saa kolmandate isikute eest vastata.
  Võtame Teie ettevõtte Midover Investi, mis võttis laenu Manutendilt, Pikmetsalt ja Estikolt ning soetas mõned Tartu südalinna kinnistud. Tütarlaps, ma olen tänaseks eraisikuna andnud laenu, olen andnud sajale firmale seitsme aasta jooksul. Kui te isegi ütlete, mis ettevõte on, ma ei mäleta… Ma ei taha isegi neid dokumente, arhiive minna vaatama.
  Teil on nii palju neid offshore-firmasid, et neid ei jõua kokku lugeda. Miks Te neid nii palju teinud olete? Mispärast teie olete ajakirjanik? Mina olen ettevõtja.
  Te pole niisama ettevõtja. Olete ka… Reformierakonna liige.
  …mitme riigiettevõtte nõukogusse kuulunud, Reformierakonna liige ja erakonna suurim toetaja. Kas see on kuritegu?
  Kust tuleb see raha, mis Te erakonda panete? Tütarlaps, helistage maksuametisse. Küsige, mitu miljonit eurot olen mina dividende võtnud. Küsige!
  Miks Te neid offshore-firmasid loote, kas see on vajalik, et… Tütarlaps, tütarlaps!
  …kedagi peita või makse optimeerida? Saage aru, et te arutate täiesti valedes nootides. Mul on firmad olnud Hispaanias, Saksamaal, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal… Ega see ei tähenda, kas offshore või mitte. Mis ma nüüd siis teen, kas see on kuritegu? Jätke minu isik. Ma sain teie kirjast hästi aru. Ärme rohkem praegu räägi, võime mõni teine kord mõnel teisel teemal rääkida. Kui ma olen Midoverile laenu andnud, pean selle üle täpsustama. Aga kui nii ütlete, tõenäoliselt siis olen. Ütleme siis niimoodi, et minu ettevõte on andnud sadadele ettevõtetele laenu. Ma pole küll pank olnud, aga elukogemus on pikk.
  Niipea, kui advokaat Pikmets nii-öelda mängu tuleb, suureneb teie annetus erakonnale. See on meelevaldne tuletus! Helmut Pikmets on väga lähedane sõber mulle aastast 2000 või 1999. Mina olen erakonna toetaja alates erakonna esimesest päevast. Te küsite, mis raha eest, siis see raha on deklareeritud kõikide seaduste alusel. Ma ei ole ühelegi poliitikule ega Neinar Selile tankist olnud, kui te seda arvate. Ma ajan omaenda äri.
  Advokaat Pikmets oli ka Vooglaiu äripartner
  Tartu kahtlaste kinnisvaratehingutega seotud olnud ettevõtja Neinar Seli ja advokaat Helmut Pikmets olid ärisuhetes ka Reformierakonna suurrahastaja Märt Vooglaiuga.Ülemöödunud kümnendi lõpus pankrotimeistrina tuntud ettevõtja Vooglaiu elu pöördus 2001. aastal, kui toonane partei esimees ja rahandusminister Siim Kallas ta nõunikuks kutsus. Vooglaid edutati riigifirma Riigi Kinnisvara nõukogu liikmeks. Üsna pea tutvustas Kallas ärimeest toonasele Tartu linnapeale Andrus Ansipile.Reedel kirjutas Äripäev Tartu linna varaga tehtud tehingutest, millega olid seotud tollane linnapea Andrus Ansip, tema erakonnakaaslane Neinar Seli ja Varuli advokaadibüroo advokaat Helmut Pikmets. Kolmas mõjukas reformierakondlane, kellega advokaat Pikmetsa teed on muu  hulgas ka Tartu linnas ristunud, on Märt Vooglaid.Olnud mõne kuu Tartu linnapea, otsustab Andrus Ansipi juhitud linnavalitsus 1998. aasta detsembris, et Tartus Väike-Turu tänavas asuvad garaažid tuleb detailplaneeringu kohaselt lammutada. Nende väljaostmiseks aga ei leidnud linn mitu aastat raha. 2005. aastal otsustas advokaat Pikmets soetada endale firma Midover Invest, mis asus Väike-Turu tänavas asuvaid garaaže kokku ostma. Selleks kulutati 1,47 miljonit krooni. Samal majandusaastal laenas Pikmetsa ettevõte 1,45 miljonit krooni ilma intressita Neinar Seli ettevõttelt Estiko.2006. aastal saatis Midover Invest Tartu linnavalitsusele kirja, milles nõustutakse 20 endise garaažiboksi aluse maa võõrandamisega linnale 2,83 miljoni krooniga. Järgmisel aastal otsustas Laine Jänese juhitud linnavalitsus kinnistu ka pakutud hinnaga Midoverilt osta.Sel ajal, kui garaaže kokku osteti, kuulus ettevõte Pikmetsale. Tehingu viis aga linnaga lõpuni OÜ Irbis Invest, mille omanik oli Vooglaiu kontrollitav Manutent.Vooglaid oli Manutendi omanik ettevõtte Harustemos kaudu. See ettevõte kuulus alguses Varuli advokaadibüroo advokaadile Aldo Kaljurannale, kes nüüdseks on läinud manala teele.On tähelepanuväärne, et olles ametlikult advokaat Kaljuranna omanduses, oli Harustemos 2002. aastal üks Reformierakonna annetajatest, makstes partei kassasse pool miljonit krooni. 2004. aasta suvel saab Harustemose omanikuks Belizel asuv offshore Dinoc Trading Ltd ja pool aastat hiljem Märt Vooglaid.Vooglaiu mõju Reformierakonnas näitab see, et ta on olnud mitme olulise riigifirma nõukogus. Näiteks osalenud Tallinna Sadama nõukogu töös ning majandusminister Ansip avaldas 2004. aastal koguni arvamust, et Vooglaiust võiks saada Tallinna Sadama nõukogu esimees. Praegu kuulub Vooglaid Eesti Energia nõukogusse.
   
  Taust
  Reedel avaldas Äripäev artikli Andrus Ansipi, Neinar Seli ja Helmut Pikmetsa omavahelistest ärisuhetest. Kolme mehe nimed jooksevad läbi mitmest salapärasest Tartu linnas toimunud kinnisvaratehingust. Mõjukas trio ise ei soovinud oma ärisidemeid kommenteerida.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vastukaja: rahandusminister viskab krüptobeebi koos vanniveega välja
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Valge Maja hoiatab järgmise finantskriisi eest
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Venemaal algas AstraZeneca vaktsiini tootmine
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Rahandusministri arvates võiks rahapesu andmebüroo litsentside andmise peatada
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on virtuaalvääringu teenuste pakkujatega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise riskid Eestis kasvanud ja praegune olukord vajab riigi kiiret tegutsemist.
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on virtuaalvääringu teenuste pakkujatega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise riskid Eestis kasvanud ja praegune olukord vajab riigi kiiret tegutsemist.